Avukatlar mahkemenin kararını protesto etti

ÖHD üyesi avukatlar Ramazan Demir ve Ayşe Acinikli’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 50 kişinin yargılandığı davada, mahkeme sadece iki kişinin tahliyesine karar verdi. Avukatlar mahkeme heyetini alkış ve sloganlarla protesto ederek duruşma salonunun terk etti.

ohd-tuhadfed-basin aciklamasi-5

Mahkemenin Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir’in tutukluluğun devamı kararı, alkış ve sloganlarla protesto ediliyor

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Ramazan Demir ve Ayşe Acinikli’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 50 kişinin yargılandığı davada, mahkeme heyeti sadece 2 kişinin tahliyesine karar verdi. Avukatlar, mahkemenin tutumunu alkış ve sloganlarla protesto ederek duruşma salonunu terk etti. Daha sonra adliye önünde basın açıklaması yapan avukatlar, müvekkillerinin tutukluluk halinin devam etmesi yönünde verilen karara sert tepki gösterdi. ÖHD Genel Başkanı Ömer Güneş, mücadeleden asla geri adım atmayacaklarını belirterek, kararın siyasi gelişmelerden bağımsız olmadığını vurguladı.

‘Mahkeme bizi yanıltmadı’

Daha sonra söz alan ÇHD İzmir Şube Başkanı Nergis Tuba Aslan da, “Bugün yine bir mahkeme bizi yanıltmadı. Biz mahkemelerin neye hizmet ettiğini neden tutuklandıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Yaşanan hak ihlallerini, soykırımları açığa çıkarıp devletten hesap soran arkadaşlarımız cezalandırılıyor” dedi.

Tutuklu Ailelerle Dayanışma Derneği (TUAD) adına açıklama yapan Arif Yılmaz da, “İmralı’daki tecritten tutun bu yargılamaya kadar hepsinin Kürdistan’daki kirli savaşla birebir bağlantısı vardır. Ama asla taviz vermeyeceğiz ve dün yaptıklarımızı bugün yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Siyasi kararlarla tutuklular’

Duruşmayı izleyen HDP Milletvekili Ferhat Encü ise, şunları söyledi: “Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerini paylaştıkları için hukuksuz bir biçimde siyasi kararlarla tutuklandılar. Katliamları gerçekleştirenlere karşı mücadele eden avukat arkadaşlarımızı yargılıyor, mahkum ediyorlar. Faşizmi uygulayanlar galip gelmeyecek.”

Basın açıklaması, “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganları ise son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir