Bakırköy Hapishanesi önünde özgürlük nöbeti başlatıldı

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışmak için Eş Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu ile dayanışmak için çok sayıda aydın, yazar, gazeteci ve akademisyen Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde dayanışma nöbetine başladı.

ozgurluk nobeti-7

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışmak için Eş Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu ile dayanışmak için çok sayıda aydın, yazar, gazeteci ve akademisyen Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde dayanışma nöbetine başladı.

Fincancı’nın bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde “Özgür basın susturulamaz” ve “Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın” şiarıyla başlatılan dayanışma nöbetine Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış İçin Akademisyenler, Avrupa Irkçılığa Karşı Taban Hareketi ile çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi katılıyor.

‘ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

“Özgürlük nöbeti Şebnem, Erol, Ahmet yalnız değildir” pankartının açıldığı ve tutsakların fotoğrafları ile Özgür Gündem gazetesinin taşındığı eylemde söz alan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, Cuma gününe kadar 13.00 ila 15.00 saatleri arasında nöbet eylemlerini yapacaklarını duyurdu. Mengüç, dayanışma nöbetine 39 kurumun destek olduğuna dikkat çekti. Mengüç, “Mutlaka bu sayı artacaktır. Kürt halkının sesini dünyaya duyuran ve insanlık dışı uygulamalara dikkat çekmek için tutuklanan ve kişilikleri ile dünyaca tanınan arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

ozgurluk nobeti-5

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe’de tutuklamaların tesadüf olmadığına dikkat çekti. Efe “Hak arayışında bulunanlar ya tutuklanmakta ya da katledilmekte” diye konuştu. Hak arama mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini duyuran Efe, “Özgür Gündem gazetesini de yalnız bırakmayacağız” diye belirtti.

‘ISRARLA MÜCADELE YÜRÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İHD Genel Merkezi tarafından hazırlanan ve 38 ilçede eşzamanlı olarak okunan basın metnindeki ifadeleri dile getiren İHD İstanbul Şube Sekreteri Leyla Kaya, ifade özgürlüğünün demokrasinin ön şartı olduğunu vurguladı. Kaya, “Arkadaşlarımızın tutuklanması ifade özgürlüğünün tamamen sonlandırıldığı ve demokrasinin olmadığını ortaya koymuştur” dedi. Kaya, herşeye rağmen eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve demokrasi mücadelesini ısrarla yürütmeye devam edeceklerini söyledi.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Açıklamanın ardından söz alan TTB Merkez Konsey Başkanı Üyesi Raşit Tukel, ifade ve basın özgürlüğünün gittikçe kısıtlandığı günlerden geçildiğine dikkat çekti. Mücadelenin devam ettiğine vurgu yapan Tükel, “Ne gazeteciler ne akademisyenler ne de sağlıkçılar pes etmedi. Bu dayanışma nöbeti bunun göstergesidir. Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘TUTUKLAMALAR DEMOKRASİYE YÖNELİK KASITTIR’

Özgür Gündem gazetesinin bugünkü Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenen Sait Sefaoğlu, hükümetin herhangi bir durumda başkaldıranları tutuklatmak yoluna gittiğine tepki gösterdi. Saitoğlu, şöyle konuştu: “Arkadaşlarımızın tutuklanması demokrasiye yönelik kasıttır. Yaşamak istediğimiz Türkiye’ye kasıttır.”

‘DUVARLARI YIKARAK ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

Barış bildirisini imzaladıkları için tutuklanan Barış İçin Akademisyenler Grubu’ndan Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’da kendilerinin hakikati söyledikleri için tutukladıklarını hatırlattı, “Onlar da hakikatin sözcüsü oldukları için tutsak edildi” dedi. Tutuklamalarla katliam ve hukuksuzluklar karşısında sessiz olunması gerektiği mesajının verildiğini kaydeden akademisyenler, “İçeride tutsak olan öğrencilerimiz var. O duvarları yıkarak öğrencilerimizi ve arkadaşlarımızı özgürleştireceğiz” diye konuştu.

‘DÜŞÜNCELERİ TUTSAK ETMEYE ÇALIŞTILAR AMA BAŞARAMAYACAKLAR’

“Düşünceleri tutsak edilmeye çalışıldı ama başaramayacaklar” diyen Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Nadir Arıcan, Fincancı’nın dernek kurucusu ve Onur Üyesi olduğunu hatırlattı ve ekledi: “Bizi tutsak etmeye çalıştılar dayanışmayla özgürleşeceğiz.”

Avrupa Irkçılığa Karşı Taban Hareketi (EGAM) adına konuşan Benjamin Abtan’da dayanışmak için Bakırköy’e geldiğini ifade etti. Abtan, Avrupa’da böyle bir uygulama olmadığını söyleyerek, süreci takip edeceklerini duyurdu.

Nöbet direniş halayı, barış türküleri ve zılgıtlarla devam etti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir