BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon: Önderoğlu acil serbest bırakılmalı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun acil olarak serbest bırakılmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Özgür Gündem Gazetesi’nde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldığı için tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun derhal serbest bırakılmasını istedi.

nesin-fincancı-onderogluÖzgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için terör propagandası yapmakla suçlanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincanca ve Yazar Ahmet Nesin’in tutuklanmalarına yönelik tepkiler sürüyor. Önderoğlu, Korur ve Nesin’in tutuklanmasına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da sessiz kalmadı. Salı günü Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire’u kabul eden Ban, Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını üzüntüyle karşıladı. BM Genel Sekreteri, görüşmede Önderoğlu’nun acil olarak serbest bırakılmasını umut ettiğini söyledi.

Ayrıca Sınır Tanımayan Gazeteciler Genel Sekreteri, Önderoğlu’nu ziyaret edecek. New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’la görüşen Sınır Tanımayan Gazeteciler Genel Sekreteri Chritophe Deloire, Cuma günü avukatlarla görüştükten sonra Önderoğlu’nu cezaevinde ziyaret edecek.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü RSF tarafından #FreeErol hashtag’iyla internette başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 15 bin kişi katılırken örgüt, yayınladığı açıklamada Önderoğlu’nun tutuklanmasının kendilerinde şaşkınlık yarattığını duyurdu.

RSF: Tutuklular serbest bırakılmalı, suçlamalar geri çekilmeli

Açıklamada “Uluslararası İfade Özgürlüğü Dayanışma Örgütü (IFEZ)’nün yönetim kurulu üyesi olan Önderoğlu, aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın da yer aldığı birçok uluslararası örgütle çalışmaktadır. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), temsilcisi ile birlikte iki meslektaşının da acil ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep etmektedir. Örgüt, Önderoğlu ve dayanışma kampanyasına destek veren diğer katılımcılar hakkındaki suçlamaların geri çekilmesi çağrısı yapmaktadır” ifadelerine yer verildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir