Encü: Yeni Roboskilerin, izni verildi

Askere “dokunulmazlık zırhı” getirecek olan tasarısının Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri dün başladı. Tasarı üzerine bugün devam edecek olan görüşme ve oylamaların ardından tasarının kabul edilmesiyle, insan hakkı ihlallerinde karnesi hayli kabarık olan Türkiye’deki cezasızlık hali de resmileşmiş oldu. Askerlerin cezasızlıkla ödüllendirildiği Roboski katliamında birçok yakınını kaybeden HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, onaylanan tasarının askerlere ‘Yeni Roboskiler yapabilirsin’ izni olduğunu ifade etti. Encü, yine halkın iradesi olan seçilmişlerin sahip olduğu ‘dokunulmazlık zırhı’nın gasp edilerek, katliam derecesine varan suçlar işleyenlere verildiğini de söyledi.

AKP’nin suç işleyen askerlerin yargılamalarının önünü alacak olan ve askere ‘dokunulmazlık zırhı’ getirecek olan tasarı, dün Meclis Genel Kurulu’nda getirilerek, görüşmelerine başlandı. Tasarının geneline ilişkin parti gruplarının konuşmalarının ardından maddelerin tümü üzerine görüşmeler ve ardından oylamaya geçilecekti. Ancak oturuma verilen aranın ardından toplantı yeter sayısına ulaşılmadığı için tasarının maddeleri üzerindeki görüşmeler bugüne ertelendi. Bugün öğleden sonra gerçekleşecek olan görüşmeler ve oylamanın ardından da tasarının Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Tasarının kabul edilerek, Resmi Gazete’de yayımlanası ve yürürlüğe girmesinin ardından askerlerin işledikleri suçlar kapsamında yargılanması ancak Başbakanlık ve Bakanlık izniyle mümkün olacak. Bu da işlenilecek suçlarda askerlerin cezasızlıkla ödüllendirilmesinin resmileşmesi anlamına geliyor.
roboski katliamı
Askere ‘dokunulmazlık zırhı’ getiren bu teklif adım adım hayata geçirilirken, özellikle bölge kentlerinde askerlerce işlenen başta yaşam hakkı ihlali olmak üzere onlarca insan hakkı ihlaline dönük suçlar bu tasarı ile birlikte bir kez daha gündeme geldi. Çatışmaların şiddetlendiği 90’lı yıllardan bu yana askerler yüzlerce suça karışırken, neredeyse tümünde kamu vicdanını tatmin eden bir ceza çıkmadı. Aksine dava dosyalarının büyük bir bölümü cezasızlıkla sonuçlandı. Böylesi davalar Türkiye’nin kara lekesi olarak insan hakları ihlali karnesinin bir hanesinde dururken, yakın geçmişte 34 kişinin TSK’ye ait savaş uçaklarınca bombalanarak, katledildiği Roboski de ‘cezasızlıkla ödüllendirilen’ dava dosyalarından biri oldu.

Takipsizlikle sonuçlanan dava dosyasında, 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak tek bir askeri yetkili en ufak bir ceza dahi almadı.

Bu anlamda askere ‘Yeni Roboskiler yapabilirsin’ izni getiren bu düzenlemeyi, katliamda yakınlarını kaydeden ve ailelerin adalet arayışının sesi olmak için HDP ile Meclis’e giren Şirnex Milletvekili Ferhan Encü, değerlendirdi.

‘Son bir yıldaki suçlarda tek bir soruşturma açılmadı’

7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının tanınmasıyla beraber şiddetlenen bir çatışma sürecine girildiğini anımsatan Encü, bu süreçte Kürdistan’ın birçok merkezinde ‘kamu düzeni’ adı altında hayata geçirilen kuşatma ve ablukalarda asker ve polisler tarafından onlarca insanlığa karşı suç işlendiğini ifade etti.

Son bir yıllık süreçte görevleri arasında olmamasına rağmen askerin kent merkezine indirildiğini ve tanklarla şehirlerin yakılıp, yıkıldığını belirten Encü, “Yüzlerce hak ihlalinin yaşandığı, bunun delillerle de ortaya konulması ve BM’nin dahi gündemine girmesine rağmen şu ana kadar tek bir asker hakkında soruşturma açılmadı” dedi.

‘Fiili durum yasallaştırılıyor’

Encü, tasarının savaşın şiddetlenmesi ve AKP’nin Ergenekon’la Kürtlere karşı geliştirdiği ittifakın devreye girmesiyle tartışılmaya ve bir pazarlık konusu yapıldığına da dikkat çekerek, “Kürdistan’da bu savaşta ortaklaşmalarının bir parçası olarak bu zırh getirildi. Mevcut durumda zaten bunları yargılayan bir savcı, hâkim yok. Zaten fiiliyatta yargılamama işleyen bir durumdu fakat tasarıyla bu yasallaştırılacak” dedi.

Roboski’de de cezasızlık vardı

Fiili cezasızlığa açısından Roboski’nin çok önemli bir örnek olduğuna işaret eden Encü, şunları söyledi: “O gün, 34 kişi savaş uçaklarınca katledildi. O gün bu emri verenlerin kimler olduğu ortada. Bu katliamı gerçekleştirenlerin insanlığa karşı suç işlediğini belirtip, suç duyurusunda dahi bulunduk. Fakat o dönemin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı askeri savcılığa sevk etti. Askeri savcılık ise takipsizlik kararı verdi. Ardından da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru da bulunduk. Ancak bu da reddedildi. Bu katliamın sorumlusu o dönemin başbakanı bugünün Cumhurbaşkanı olan Erdoğan olduğu açıktı. Katliamın onun emriyle gerçekleştiği de biliniyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özer de bunu açık bir şekilde itiraf etti.”

Kürdistan’dan cezasızlıkla sonuçlanmasına rağmen işlenen bu suçların aynı zamanda insanlığa karşı bir suç olduğunu belirten Encü, bu anlamıyla bu suçların sorumlularının bir gün mutlaka yargılanacağı vurguladı.

‘Asker korunduğunu bilerek suç işleyecek’

Encü, tasarının onaylanması ile birlikte Roboski benzeri katliamların yaşanabileceği endişesi taşıdıklarını da paylaştı. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yerlerdeki durumun bunu ortaya koymaya yettiğini söyleyen Encü, “Herhangi bir yargılama zırhı olmamasına rağmen bu denli vahşice saldıran bir anlayışın bu tasarının yasallaşması ile birlikte neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu her açıdan büyük bir kaygı vericidir. Her hangi bir hak ihlali yaşandığını, kendisinin korunduğunu bilerek bu suçu işleyecektir. Bu tasarı yasallaşırsa önümüzdeki günlerde kolluk güçlerinin özellikle bu sisteme muhalif kesimlere karşı nasıl suçlar işleyeceğine tanıklık edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Halkın iradesine dokunulacak, suç işleyene dokunulmayacak’

Bir yandan askere ‘dokunulmazlık zırhı’ getirilirken, bir yandan da neredeyse tümü ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmalardan dolayı haklarında fezleke hazırlanan HDP’lilerden birisi olan Encü, iki düzenleme arasında ciddi bir ironinin de olduğuna işaret etti.

Encü, “Bir yandan kolluk güçlerinin işlediği suçları kamuoyu gündemine taşıdığı, bu teşhir ettiği ve halkın iradesiyle seçilmiş insanlara siyasi çıkarlar için dokunulurken, insanlığa karşı suç işleyenlere dokunulmayacak. Halkın oylarıyla seçilmiş olan insanları zırhı kaldırılıyor, diğer yandan katliamlar gerçekleştirilenler zırha bürünecek. Böylesi bir iki yüzlülükle de karşı karşıyayız” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir