Mersin’de ‘Suruç için adalet Özgecan Aslan için adalet’ eylemi

SGDF’nin Suruç katliamının aydınlatılması için başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında Özgür Çocuk Parkı’nda eylem yaptı. Eylemde konuşan SGD üyesi Didar Gül, “Suruç için adalet, Özgecan Aslan için adalet, katledilen tüm kadınlar için Adalet talebini haykırıyoruz” dedi.

SGDF’nin Suruç katliamının aydınlatılması için başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında Özgür Çocuk Parkı’nda eylem yaptı.

Devrimci Parti, SYKP, Kaldıraç, Halkevleri, Emek Gençliği, KJA, HDP ve HDK’nin katıldığı eylemde “Suruç için adalet Özgecan Aslan için adalet, herkes için adalet” pankartı açıldı.

Eylemde basın açıklamasını SGD üyesi Didar Gül okudu. Suruç katliamının üzerinden 11 ay geçtiğini hatırlatan Gül, “Suruç’tan sonra ise 10 Ekim’de Ankara’da, Cizre’de, Sur’da vahşet bodrumlarında onlarcanımızı yitirdik” diye belirtti. Suruç için adalet taleplerinin 11 aydır devam ettiğini söyleyen Gül, “11 aydır süren adalet arayışımızı Metin Lokumcu, Tahir Elçi, Gezi şehitleri, Roboski ve Özgecan Aslan nezdinde katledilen tüm kadınlar için adalet arayışıyla birleştirdik” dedi. Bu açıklamalarında Özgecan Aslan nezdinde katledilen tüm kadınlara atfetiklerini belirten SGD üyesi Didar Gül, “Suruç için adalet, Özgecan Aslan için adalet, katledilen tüm kadınlar için Adalet talebini haykırıyoruz” diye belirtti.

Eyleme destek veren gençlik örgütleri adına konuşan Alicem Kalkandelen, 11 aydır Suruç’tan itibaren bir savaş olduğunu, tüm katliamlara karşı beraber mücadele edeceklerini belirtti.

Yekbun Kartal, 33’ler için “Sana onu anlatmalıyım Ali Ekber” şiirini okudu. Şiirin ardından SGD üyesi Ekin Baran Taştan da 33’lerin mektubunu okudu. 33 dakikalık oturma eylemi “Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla sona erdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir