Suruç için adalet Hrant Dink için adalet

SGDF “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında, Hrant Dink’in katledildiği yerde açıklama yaptı. Sosyalist gençler, “Katiller 33 düş yolcusunu da Hrant’ı da aynı adaletsizlik çukuruna hapsetmek istiyor. Bu yüzden Hrant için adalet Suruç için adalet istiyoruz” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve gençlik örgütlerinin ortak yürüttüğü “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası sürüyor.

Suruç katliamının yıldönümüne kadar 33 noktada yapılacak adalet eylemi bugün Agos Gazetesi’nin önünde, Hrant Dink’in katledildiği noktada yapıldı. Eyleme Hrant Dink’in arkadaşları Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yekvart Danzikyan ve gazeteci, yazar Karin Karakaşlı da katıldı. “Hrant için adalet Suruç için adalet” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atıldı.

‘ÇABA, KATLİAMLAR KARANLIKTA KALMASIN DİYE’

Eylemde ilk sözü Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yekvart Danzikyan aldı. Dink davasında sorumlu kamu görevlilerinin yıllar sonra yargı önüne çıkabildiğini belirten Danzikyan, Suruç için de aynı sürecin yaşanmamasını istediklerini söyledi. Suruç’un bu ülkenin karanlık dönemlerinden biri olduğunu kaydeden Danzikyan, “Çaba, gayret karanlıkta kalmasın diye, sorumlular kimse, kim göz yumduysa, kimin ihmali varsa bunların açıklığa kavuşması içindir” dedi. 33 noktada yapılacak adalet eylemlerine dikkat çeken Danzikyan, “Hrant’ın vurulduğu yer de bunlardan bir tanesi. Ben bu çabanın sonuca varması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Gazeteci, yazar Karin Karakaşlı, Suruç’ta katledilenlerin, başkasının acısını sahiplenmek için Kobane’ye gitmek istediğini söyledi. Karakaşlı, “Tıpkı Hrat Dink’in de tüm Ermeni halkları başta olmak üzere bu topraklardaki bütün sorunlara, barışla inatla talip oluşu gibi. Bugün eminim en çok o seviniyordur, gençlerle buluştuğu için” diye konuştu.

“SURUÇ’A ADALET GELİRSE HRANT İÇİN DE ADALET GELECEK’

SGDF adına Berfin Ayırkan açıklama yaptı, Suruç’un, AKP’nin 7 Haziran seçimlerinin ardından savaşla iktidarı gasp etmek için giriştiği bir katliam olduğunu söyledi. Katillerinin aynı olduğunu, bu nedenle Dink’in katledildiği yerde olduklarını ifade eden Ayırkan şunları söyledi: “Hrant yaşamını adalet mücadelesine ve halkların kardeşliğine vermiş, bu uğurda yazdıkları, duruşu ile fazşizmin karşısında baş eğmemiştir, halkların eşit ve kardeşçe yaşamaları için çabalamıştır.” Dink davasında adaletsizliğin sürdüğünü belirten Ayırkan, “Katiller 33 düş yolcusunu da Hrant’ı da aynı adaletsizlik çukuruna hapsetmek istiyor. Bu yüzden Hrant için adalet, Suruç için adalet istiyoruz. Biliyoruz ki Suruç’a adalet gelirse Hrant için de adalet gelecek” diye vurguladı.

Özgür Gündem gazetesi üzerinde artan baskıları ve gazeteyle dayanışma için nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı için tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını kınayan Ayırkan, “Özgür basını yenemezsiniz, Özgür Gündem’in yanındayız. Suruç için adalet, özgür basın için adalet” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir