Tuncel: Külter’in akıbetinden AKP sorumlu

Iğdır’da il ve ilçe yöneticileriyle bir araya gelen DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP’nin gözaltında artık kayıp olmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, 27 gündür kendisinden haber alınamayan Şırnak İl Yöneticileri Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel Idîr’da (Iğdır) partisinin il ve ilçe yöneticileri ile bir araya geldi. Iğdır Belediyesi eski binasında yapılan toplantıya, HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Belediye Eş başkanları Murat Yikit ve Şaziye Önder ile DBP ve HDP il yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan Tuncel, HDP Mûş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ile Burcu Çelik Özkan bugün savcılık tarafından ifadeye çağrıldıklarına ilişkin, milletvekillerin parlamento dışına itilmeye çalışıldığını hatırlattı. Faşizme boyun eğilmeyeceğini vurgulayan Tuncel, “Arkadaşlarımız ifade vermeye gitmeyeceklerini söylediler. Bu siyasi kararla HDP’yi parlamento dışına itmek istiyorlar. Çünkü faşizmin karşısında dik durabilen tek parti bizim de bileşeni olduğumuz HDP’dir. Faşizme boyun eğecek değiliz, onları rahatsız etmeye devam edeceğiz” dedi.

Askeri vesayet geri geldi

Barış sürecini tüm halkların kazanımı olduğu için AKP tarafından bitirildiğini hatırlatan Tuncel, Kürdistan’da askeri vesayeti bitirmekle övünen AKP’nin yeniden askeri vesayete teslim olduğunu sözlerine ekledi. Tuncel, devamla şöyle dedi: “Güvenlik güçlerine vur emri vermişler. İşine geldiği herkesi her şeyi terörist ilan ettiler. Devletin, yurttaşlarına terörist demeye hakkı yok. Belediyelerimiz halkına hizmet ettiği için bunların gözünde terörist olarak görülüyor. Karşımızda zalim bir devlet var, öldürüyor. iki parti yöneticimizi katlettiler. Sistematik olarak partimize bir baskı var. Dünyanın hiç bir yerinde bir insan şiddet çağrısı yapmadığı sürece birini konuşmasından dolayı tutuklayamazsın. Ama Türkiye’de artık barış çağrısı bile yapmak tutuklama nedeni oldu. Akademisyenleri barış çağrısı yaptıkları için tutukladılar. Türkiye aydınlarını Kürtlerle dayanıştığı için tutukladılar, gazetecileri mesleğini icra ettikleri için tutukladılar. Avukatlar Kürtleri savundukları için tutukladılar.”

Külter 27 gündür kayıp

AKP’nin bir daha gözaltında kayıplar olmayacak yönündeki açıklamalarını da hatırlatan Tuncel, şunları söyledi: “Artık gözaltında insanlarımızı kaybetmeye başladılar. Şırnak İl Yöneticimiz Hurşit Külter arkadaşımız 27 gündür kayıp. Gözaltına aldılar, akıbeti hakkında bilgi vermiyorlar. Bu hükümet ‘Bizim dönemimizde gözaltında kayıp olmaz’ , ‘Faili meçhuller olmaz’ diyordu. Bu zihniyet bugün arkadaşımızı kaybettirmek istiyor. AKP hükümeti 90’lı yılları da aşan korkunç bir savaş politikası yürütüyor. 90’lı yıllarda bile insanlar diri diri yakılmadı. Ama Erdoğan bunu yaptı.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir