Yüksekdağ Çilem Doğan’ı evinde ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Kadın Meclisi üyeleri ile birlikte, Çilem Doğan’ı Adana’daki evinde ziyaret etti.

 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, sistematik şiddet gördüğü eşini öldürdüğü için tutuklanan ve önceki gün kefaletle tahliye olan Çilem Doğan’ın evinde ziyaret etti.

Doğan, hapishanedeyken Yüksekdağ’ın kendisine gönderdiği mektuptan dolayı çok mutlu olduğunu ve heyecanlandığını söyledi.

yuksekdag-cilem dogan-1

YÜKSEKDAĞ: DAYANIŞMANIN GÜCÜNÜ GÖRDÜK

Yargı süreci boyunca Doğan’ın yanında yer aldığını kaydeden HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, davayı yakından takip ettiğini belirtti.

Yüksekdağ şunları söyledi:

“Kadınlara dönük saldırılar karşısında dayanışmanın gücünü gördük. İnancımızı güçlendirdi senin çıkman. Bütün yüreğimizle yanındayız. Elimizden ne gelirse destek olmaya hazırız. Bütün kadın arkadaşlarımız için, Nevin için, Yasemin için… Şimdi onlar için mücadele etmemiz gerekiyor. Tam bir haksızlık, yaşamak için meşru müdafaa gösteriyor bir kadın, öyle bir haksızlık ki kadınları öldüren erkekler iyi hal indiriminden, kanaatle, erkekleri koruyan kararlardan yararlanıyorlar. Kadın örgütlerinin mücadelesi olmasaydı, kadın örgütleri olmasaydı karar böyle olmayacaktı.”

ÇİLEM DOĞAN: MÜCADELE SAYESİNDE BURADAYIM

Teşekkür eden Çilem Doğan, “Ben eğer bu eylemi gerçekleştirmeseydim ölen ben olacaktım. Evliliğim boyunca her gün karakollardan ayağım kesilmedi. Sürekli şiddet, işkence ve psikolojik baskı vardı üzerimde. Gereği yapılmadığı için kendi özsavunmamı yapmak durumunda kaldım” dedi.

Hiç pes etmediğini, umutsuzluğa kapılmadığını vurgulayan Doğan, kadın dayanışmasıyla kendini hiç yalnız istemediğini de söyledi. Doğan, “Mücadele olmasaydı ceza daha fazla olacaktı. 15 yılın üzerinde bir ceza olacaktı. Bütün koruma taleplerimiz reddedildi, bütün başvurularımız yok sayıldı. Keyfi olarak bir adamı öldürmüş muamelesi gördüm. Ama onlar da bilincindeydi gerçekten mağdurdum, onlar da inandılar. Ben tahmin ediyorum vicdan azabı duyuldu da tahliye talebim kabul edildi, mücadele sayesinde oldu.”

Yüksekdağ, ziyaretin ardından HDP İl Örgütü’nün iftar programına katılmak için Mersin’e geçti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir