‘Beyaz Toroslar’ bu kez Ankara’da iş başında

Kürtlere karşı yürütülen savaş nedeniyle yaşadıkları Hakkari’den Ankara’ya köyleri yakılarak sürülen Nuh Yalçın adlı yurttaş, 3 hafta boyunca polisler tarafında sistematik şekilde taciz edilerek, ajanlaştırılmaya çalışıldı. Yalçın’ın takip eden ve tehdit eden polislerin “beyaz renkli” araç kullanması dikkat çekerken, Yalçın polislerin kendisini, “Bize bilgi getirmesen, senin ve ailenin geleceği belirsiz olur” sözleriyle tehdit ettiğini ve yaşamından endişeli olduğunu söyledi.

Devletin 1995 yıllarında Kürdistan kentlerinde devreye koyduğu kirli savaştan dolayı köyleri yakılarak, Hakkâri’den Ankara’nın Türközü Mahallesi’ne göç etmek zorunda kalan Nuh Yalçın, Ankara’da çalıştığı işyeri çıkışında bir ayda 3 defa polisler tarafından ajan olmaya zorlandı. Konuya ilişkin bilgi veren Yalçın, polis’in kendisine “Bize bilgi getirmesen, senin ve ailenin geleceği belirsiz olur” diyerek, tehdit ettiğini aktardı ve hayatından endişe duyduğunu belirtti.

‘Bize yardımcı olursan sana güzel iş imkânı sağlayacağız’

Polislerin her defasında kendisine, “Bize yardımcı olursan sana güzel iş imkânı sağlayacağız” dediğini aktaran Yalçın, “Polisler, bana ‘yarını belli olmayan bir insansın. Adresini biliyoruz ailenizi tanıyoruz. Yeriniz, yurdunuz bellidir. Sizin sonunuz ne olacak, bize yardımcı olursan daha güzel olur diyorlar'” şeklinde kendisine yönelik tehditleri anlattı.

‘Hayatımda endişe duyuyorum’

Hayatında endişe duyduğunu aktaran Yalçın, kendisine yardımcı olmaları için tüm yetkili mercilere başvuracağını aktararak, “Gerekli mercilere başvurup bana yardımcı olmalarını istiyorum. Çünkü ülkemizde insanlar kaybediliyor ve kaçırılıyor. Bende böyle bir sonuçla karşılaşmamak için her yere başvuracağım. Hayatımda endişe duyuyorum” şeklinde konuştu. Yalçın ayrıca, İHD’ye de konu ile ilgili başvuruda bulunarak yardım istedi.

Bu arada, Yalçın’ın evinin bulunduğu sokağa kadar takip eden ve her fırsatta varlığını his ettiren polislerin, beyaz renkli Volkswagen marka bir araç kullandıkları öğrenildi. Yalçın’ı, tehdit eden polislerin “beyaz renkli” araç kullanması, bir dönem gözaltında kayıplar ve failli meçhul cinayetlerde devlet tarafından kullanılan beyaz Torosları hatırlattı.

En son 27 Mayıs tarihinde Şırnak’ta gözaltına alınan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter gözaltına alınmış ve o günden bu yana kendisinden bir daha haber alınamamıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir