Çayan Birben davasında polislere ödül gibi ceza

Yalova’da 27 Mayıs 2012’de bir kavgaya müdahale ederken biber gazı kullanarak Çayan Birben’in ölümüne neden olan 4 polisten 1’i beraat ederken 3 polis 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme polislerin cezalarını erteledi.

Yalova’da 27 Mayıs 2012’de bir kavgayı ayırmak isterken “sıkmayın astım hastasıyım” demesine karşın polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşan ve beyin kanaması geçirerek yaşamını yitiren Çayan Birben ile ilgili davanın karar duruşması bugün Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Davayı CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da izledi. “Taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan yargılanan 4 polisten Ercüment Küçükakça beraat ederken, İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni ve Tekin Ceyhan’a 2’şer yıl hapis cezası verildi ardından bu ceza, 1/6 oranında indirim uyglanarak 1 yıl 8 aya düşürüldü. Polislerin cezaları ertelendi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Avukat Halis Yıldırım, bir canı kaybettiklerini belirterek, “Bugün sıkça ülkemizde karşılaştığımız adil olmayan bir mahkeme kararıyla karşı karşıyayız. Yaşamının baharında, biber gazı isimli kimyasal silahın sıkılmasıyla öldürülmüş bir genç. Bugün davası bitirildi. Kısmı bir ceza verildi. Taksirle ölüme sebebiyet vermekten. Bu ceza da ertelendi. Aslında bu bir anlamda suçun işlendiği, bunun kanıtlanması, somutlanması anlamında bir karar. Ama bu asla ve asla ortaya konulan bir fiilin karşılığı değildir. Tarafımızca temyiz edilecektir. Bütün yargılama süreçleri tamamlana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Adil bir karardı. Adil olmayan bir yargılama yapıldı” dedi.

Çayan Birben’in babası Ahmet Birben ise Türkiye’de adaletin olmadığını savunarak, “Adalet ancak baştakilerin elinde var. Yalancı avukat olur mu? Acaba o avukatın kendi çocuğu biber gazından ölseydi aynısını söyleyecek miydi? Söyleyemezdi. Çünkü o gariban Ahmet Birben’in oğluydu” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir