Diyarbakır halkı öfkeli: Atayacağınız memuru tanımayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve atanmış Başbakan Binali Yıldırım’ın DBP’li belediyelere el koyup kayyım atayacakları yönündeki açıklamalarına Diyarbakır halkından sert tepki geldi. Rekor oyla belediye eşbaşkanlarını seçen halk, iradelerine el sürülmesini kabul etmeyeceklerini ve atanacak memurları tanımayacaklarını dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın DBP’li belediyeleri hedef gösteren açıklamalar yapmasıyla birlikte AKP Yerel Yönetimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Yasası’nda değişiklik yapacaklarını ve DBP’li belediye başkanlarının görevden alınıp, yerlerine merkezden kayyım atanmasını önereceklerini söyledi. Özhaseki’nin atanmış Başbakan Binali Yıldırım, kayyımla ilgili “Belediye başkanlarının yetkileri elinden alınmalı, o yönde adımları attık sonuna kadar götüreceğiz” çıkışı yaptı. Önce milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından ise yerel yönetimlerin önemli ayağını oluşturan belediyelerin tasfiye edilmek istenmesine Diyarbakır halkı tepkili. Diyarbakır ve ilçelerinde rekor oyla göreve gelen DBP’li belediyelere dokunulmasını kabul etmeyeceklerini vurgulayan halk, atanacak memuru tanımayacaklarını dile getirdi.

AKP, Kürtleri kayyımla yönetecek! – Ayşe YILDIRIM

Hükümetin Kürt halkının aldığı her kararı kendince kılıf uydurup yasaklayarak engellediğini söyleyen merkez Yenişehir ilçesi sakini emekli Cemal Akın (60) Kürtlere, onların tercihlerine ve kararlarına saygı göstermeyen hükümetin kararını tanımayacaklarını söyledi.

‘Atanmışları kabul etmeyeceğiz’

Yapılanın halkın iradesini yok saymak olduğunu söyleyen üniversite öğrencisi Ramazan Akodun ise “Ankara’da reis dedikleri adamın bir konuşmasına bakarak belediyelere el koymaya çalışılıyor. Yüz binlerce oyla seçimle iş başına gelen belediye başkanları yerine atanacak memurları asla kabul edilmeyeceğiz” dedi.

‘Kolay olmayacak’

Merkez Rezan’da (Bağlar) yaşayan inşaat işçisi Muammer Durgun (38) ise AKP’nin “Örgüte destek verdikleri” yalanıyla seçim yoluyla kazanamadığı belediyelere hukuksuz bir şekilde el koymak istediğine dikkat çekti. Bununla amaçlananın Kürtlerin kazanımlarını tamamen yok etmek olduğunu vurgulayan Durgun, “Medya ve şirketlere kayyum atayarak el koyabilirler, ama halkın iradesine el koymak kolay olmayacak. Neyi planlıyorlarsa büyük sorunlara yol açmadan vazgeçmeliler” uyarısı yaptı.

‘Halk tekrardan seçecek’

Demokrasilerde halkın başa getirdiğini ancak halkın görevden alabileceğini vurgulayan Kendal Kaçmaz adlı yurttaş ise “Halkın kararına saygı gösterilmeli” dedi. Böyle bir girişimde bulunulması halinde seçimlerin bir anlamının kalmayacağının altını çizen Kaçmaz, “Halk DBP’li belediyeleri tekrar seçecek. Ne olacak yine mi el konulacak!” diye tepki gösterdi.

‘Kürt halkının kararını yok sayamazlar’

İlk seçimde sandığa gideceklerini ve yine oylarını DBP’ye vereceklerini vurgulayan Murat Akçan adlı yurttaş da “Bu da yeterli olmazsa başka yollar açılır. Bazı şeylerin yapılması lazım. Kürt halkının kararını yok hükmünde sayamazlar. Bu kabul edilemez” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir