Fincancı: Cizre Raporu devletin sabrını taşırdı

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi yayın yönetmenliği yaptığı için tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın kızı Kardelen Fincancı, annesinin hazırladığı Cizre Raporu’nun devletin sabrını taşıran son damla olduğunu belirterek, devletin intikamcı tutumuna dikkat çekti. Annesinin bu dayanışmadan çok memnun olduğunu vurgulayan Fincancı, çok sayıda dayanışma mesajı aldıklarını dile getirdi.

Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek verdikleri gerekçesi ile tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın kızı Kardelen Fincancı, annesinin tutuklanmasını değerlendirdi. Uzun süredir bir baskı ve susturma politikasının iktidar tarafından devreye konulduğunu ve bu baskının sadece özgür basına yönelik değil muhalif her alana dönük olduğunu hatırlatan Fincancı, bu tarz politikalar ile iktidarın bir kazanım elde edemeyeceğini, aksine dünya kamuoyu önünde her geçen gün kendini daha da niteliksizleştireceğini söyledi.

‘Cizre raporu onların sabrını taşırdı’

Fincancı, verilen karara şaşırmadıklarını dile getirerek, “Aslında çok da şaşırmadık. Özellikle annemin Cizre raporundan sonra beklediğimiz bir şeydi” dedi. Kürt illerinde yapılan katliamları batıya aktaran herkes için bu gibi uygulamaların planlandığını düşünen Fincancı, “Annem için de bahane arıyorlardı ve annemin hazırlamış olduğu Cizre raporu onların sabrını taşıran son damla oldu. Sonuç ise bu oldu” diye konuştu.

‘Hep beraber buradayız’

Kararın dünya kamuoyunda tepki ile karşılandığını da anımsatan Fincancı, “Bu karar dünyaca tepkilere yol açtı. Artık bu ülkede alınan her karar dünyanın tepkisi ile karşı karşıya kalıyor” diyerek annesinin “bu artık sonun başlangıcıdır” sözünü yeniledi. Bundan sonra da ellerinden geldiğince mücadeleyi büyüteceklerini ifade eden Fincancı, “Dayanışıyoruz ve hep beraber buradayız. Annemin ve diğer arkadaşların arkasındayız” diye ifade etti.

‘Hiç tanımadığım yüzler dayanışmada’

“Annem bu dayanışmadan çok memnun” diyen Fincancı, dışarıdan verilen desteğin annesine güç verdiğini belirtti. Dayanışmanın çok kısa bir sürede geniş bir alana yayıldığını da sözlerine ekleyen Fincancı, hiç tanımadığı insanların bu tutuklamalar karşısında kendilerine destek sunduğunu aktardı. Fincancı, şöyle devam etti: “Bizimle dayanışan herkese çok teşekkür ediyorum. Kalanlarında bizimle dayanışması için buraya davet ediyorum. Çünkü sizin başınıza gelmeyecek diye bir şey yok. Artık bu devlet herkesi zincirlemeye çalışıyor. İnsanların bunu görmesi gerekiyor.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir