HBDH: Ovacık’ta yaralanan sivillerden özür diliyoruz

HBDH Dersim Komutanlığı, 13 Haziran günü Ovacık Adliye lojmanlarına yönelik düzenlenen bombalı eylem esnasında sivillerin de yaralanması nedeniyle özür açıklaması yayınladı.

dersim adliye

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Dersim Komutanlığı, Ovacık Adliye lojmanlarına yönelik bombalı eylemle ilgili açıklama yaptı.

HBDH Dersim Komutanlığı, 13 Haziran günü hedef alınan adliye lojmanları ve bu lojmanlardaki kulelerin ağır hasar gördüğünü belirtti, 4 özel harekatçının öldüğü eylemin sivillerin de yaralanmasına neden olduğunu hatırlattı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“4 düşman unsuru da etkisiz hale getirilmiştir. Güçlerimiz eylemi başarıyla gerçekleştirmiş ve kayıp vermeden alandan çekilmiştir. Eylem esnasında halktan kişilerde yaralanmıştır. Bu yaralanmalar planlamamız ve eylemimizin amacı dışında gerçekleşmiş ve bizleri de üzen bir kazadır. Güçlerimiz tamamen düşmanı hedefleyerek böyle bir pratik sergilemişlerdir. Halktan insanları hedeflemediğimiz gibi yaralanmalar da insanların tesadüfen orada bulunmalarından kaynaklanmıştır. Her ne kadar düşmanı hedefleyerek eylemi gerçekleştirmiş olsak da neticede halktan insanlar bu eylemimizin sonucu olarak yaralanmaya maruz kalmıştır. Bu yaralanmalara neden olduğumuz için Ovacık halkından özür diliyoruz. Yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.”

HBDH’nin halkın zarar görmeyeceği bir eylem çizgisini esas aldığı belirtilen açıklamada,

“Halkımızın eylem değerlendirirken bu yaklaşımımızı esas almasını bekliyoruz. Düşman güçleri ve yerleşkelerine dönük bundan sonrada güçlerimizin eylemsel yönelimleri olacaktır. Halkımızın eylemlerden etkilenmemesi için buralardan uzak durması gerekmektedir. Düşman merkezleri ve unsurları hedefimiz olduğu gibi yerel işbirlikçi-ajan unsurlar ayrıca düşmana gıda, lojistik vb. taşıyanlarda hedefimizdir. Düşmanla her türlü çalışma bizler açısından cezalandırmaya tabi tutulacaktır. Düşmanla çalışanları son kez uyarıyoruz; işledikleri bu suçtan vazgeçsinler halk saflarında halkın mücadelesine omuz versinler aksi takdirde bu unsurlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Halkımızın da bu unsurları yalnızlaştırarak kendisinden uzaklaştırmasını bekliyoruz. Halkın mücadelesine zarar veren bu unsurlar halkın içinde rahat dolaşmamalı, teşhir edilmelidir” ifadeleri yer aldı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir