HDP Kadın İl Eşbaşkanları sonuç bildirgesi açıklandı

HDP Kadın İl Eşbaşkanları, kadın eşbaşkanları toplantısı sonuç bildirgesi yayınlandı. HDP’nin bir kadın partisi olduğunun altını çizilen bildirgede, faşist ve gerici kadın düşmanı her saldırıyı onurlu direnişleriyle karşılayacaklarını vurgulayarak, “İrademize, yaşamımıza, emeğimize, bedenimize, kimliğimize dokunan her saldırı özsavunmamızın duvarına çarpacaktır” dedi.

HDP-logo-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın İl Eşbaşkanları, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla 19 Haziran 2016 tarihinde düzenlediği kadın eşbaşkanları sonuç bildirgesini açıkladı.

 

Siyasal, toplumsal ve örgütsel durum değerlendirmesi yapan kadın eşbaşkanlar, Saray/AKP iktidarının başkanlık rejimine geçmek için her türlü zorbalığı meşru göstererek savaş, yağma, talan ve baskı uygularken kadınları sindirmeye ve aileye hapsetmeye yönelik gerici politikalarına da hergün yenisini eklediğini kaydetti.

HDPkadin logo

İktidarın Kürdistan’da süren özyönetim direnişini kıramadığını kaydedilen eşbaşkanlar toplantısında, Batı’da sivil faşist güçlerle farklı halklara, inançlara, dillere, mezheplere, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklere yönelik tahammülsüzlüğünü şiddetle ifade ettiğini belirten eşbaşkanlar, bunlardan en çok kadınların etkilendiğinin altını çizildi. Saray’ın en temel evrensel hukuk kurallarını çiğneyerek toplumsal muhalefeti yok etmekle tehdit ettiği vurgulanan eşbaşkanlar toplantısı, sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:

“Biz kadınların durduğu yer dün olduğu gibi bugün de nettir. Saray/AKP iktidarının halklara ve inançlara dönük tekleştirme politikası, özel istihdam büroları ile kurmaya çalıştığı kölelik çalışma kampları, direnişçi Kürt halkına yönelik soykırım planları, kadın bedeni üzerinden geliştirdiği toplum ve nüfus mühendisliği boşa düşecektir. Erdoğan’ın ‘değişim’ bizim kadın düşmanlığı dediğimiz; kadın bedeni, kadın emeği ve kadın iradesini gasp ederek hayata geçirmeye çalıştığı bu politika, kadınların binbir mücadele ile ördüğü eşitlik ve özgürlük duvarlarına çarpıp geri dönecektir.

Kentlerimizi yıktınız, kadınları ve çocukları katlettiniz. Cevabımız ve direnişimiz; kentlerimizi yeniden kurmak, yaşamı yeniden inşa etmek olacaktır. Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak, İdil, Silopi, Hakkari, Yüksekova’da her yıkılmış binayı yeni yaşamın ve kadın iradesinin harcıyla yeniden kuruyoruz. Kadın Meclisimiz’in iradesiyle kurduğumuz kadın heyetlerinin dayanışma ziyaretlerini, Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı vesilesiyle yeni bir kucaklaşmaya dönüştürecek, ülkenin her yerinden kadınlarla birlikte yıkılan kentlerdeki halkımızla buluşmaya devam edeceğiz.

Kadınlara yönelik saldırılar, artık bir cinsi kırıma dönüşmüş durumdadır. Kadın cinayetleri davalarında yargı tarafından işlenen ‘teşvik’ ve ‘tahrik’ suçuna karşı cevabımız Çilem Doğan’ın şahsında özsavunma hakkını kullanan tüm kadınların onurlu duruşu ve umududur. Kadını nesneleştiren, emeğini köleleştiren, hayatını güvencesizleştiren yasalar Avon’daki, Kastaş’taki kadın işçilerin direnişlerine çarpacaktır.

Kararlıyız! Faşist ve gerici kadın düşmanı her saldırı onurlu direnişimizle karşılanacaktır. İrademize, yaşamımıza, emeğimize, bedenimize, kimliğimize dokunan her saldırı özsavunmamızın duvarına çarpacaktır. Kadınların mücadelesini yeni yaşam inşasının kaldıracı, merkezi düzeyde ve iller düzeyinde oluşturduğumuz kadın meclislerimizi demokrasi kültürümüzün odağı yapacağız. Halkın kadın yarısıyız. Varlığımız ve irademize yönelen saldırılara izin vermeyeceğiz.

HDP bir kadın partisidir! Umudun ve kadın gücünün büyütülmesi için tüm kadınları HDP’ye üye olmaya ve kadın meclislerinde örgütlenmeye çağırmaya devam edeceğiz. HDP’li kadınlar olarak, sistemin her türlü engelleyici ve kadını aşağılayan, geriye iten politikalarına karşı duracağımızı, başta dokunulmazlıklar olmak üzere Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve milletvekillerimiz şahsında kadın irademize yönelik her türlü baskı ve engellemeye karşı direnme hakkımızı kullanacağımızı ve bunun için alanları terk etmeyeceğimizi duyuruyoruz.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir