‘HDP milletvekillerine gözaltı gerekçesi yaratılıyor’

HDP Grup Başkanvekili Demirel, Muş Valiliği’nin parti milletvekili Ahmet Yıldırım’ın arabasında silah bulunduğu şeklindeki gerçekdışı iddiasına tepki gösterdi. Gözaltına kararları için komplo iddialar üretildiğine dikkat çeken HDP’li Yıldırım, “Olayı kayıt altına aldım, emniyet de üç ayrı kamera ile çekti, nerede silah var?” diye sordu.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Meclis Grup Toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

HDP’li vekiller, Muş Valiliği’nin internet sitesinde Ahmet Yıldırım ile ilgili yer alan açıklamaya tepki gösterdi, “HDP milletvekillerinin zorla gözaltına alınması için gerekçe hazırlanıyor” dedi.

Basın toplantısında konuşan HDP Grup Başkan Vekili Demirel, “Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından savcılık tarafından ilk arananlar HDP milletvekilleri oldu. Özellikle Muş milletvekillerimizin seçilmiş olmasının farklı bir yönü var. İlk sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yerlerden birisi Muş’tur, abluka döneminde kadın bedenine işkence ederek teşhir edilen ilk yer Muş’tur” dedi.

Parti milletvekillerinin telefonla aranarak ifadeye çağrıldığını hatırlatan Demirel, “Hangi fezlekeye dair ifade istendiğinin dahi söylenmemesi hukuk dışıdır” şeklinde konuştu.

BEŞTAŞ: YENİ BİR KOMPLO DEVREYE KONULDU

HDP Adana Milletvekili Beştaş da Muş Valiliği’nin Yıldırım hakkında servis ettiği açıklamayı “yeni bir komplonun devreye konulması” olarak yorumladıklarını söyledi. Beştaş şunları söyledi: “Dokunulmazlığı kalkan milletvekillerinin nasıl derdest edileceği, nasıl yargılanacağına dair ipucu vermektedir. Saray ve AKP iktidarı gözaltı için gerekçe yaratmaya çalışıyor. Kamuoyunu uyarmak istiyoruz. Bunlar büyük yalanlar, asılsız haberler. Bunlara itibar edilmemeli. Kamuoyu ile gerçekleri paylaşmak bizim için zorunluluktur.”

Yayınlanan haberin tek amacının “HDP’li vekillerin zorla götürülme ve tutuklanmalarına gerekçe oluşturmak” olduğunu belirten Beştaş, “Muş Valiliği’ni sitesine koyduğu açıklamayı derhal düzeltmesini ve nereden talimat aldığını, 8 gün sonra neden bu açıklamayı yaptığını açıklamasını istiyoruz. Biz mesajı aldık ve cevabımız nettir; asla başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM: EMNİYET KAMERA İLE ÇEKTİ, NEREDE SİLAH VAR?

HDP Muş Milletvekili Yıldırım da Muş Valiliği’nin açıklamasında geçen olay günü yaşadıklarını aktardı. Siyasi iktidarın çıkamayacağı bir kuyuya girdiğini belirten Yıldırım, “Dosyalarımızdan nasıl tutuklama çıkaracaklarını bilemiyorlar. Sıradan bir yurttaşımızın bile bizim söylediklerimizi söylemesi dahilinde hakkında soruşturma açılması çok zordur” dedi.

Valiliğin açıklamasında yaşananların sanki fezlekede olan iddialar gibi sunulmaya çalışıldığını kaydeden Yıldırım, “Geçen hafta aracımla 45 dakika bekletilmemin hukuksuzluğunu ve olayı kayıt altına aldığımı bildikleri için korkudan buna başvurdular. Emniyet üç ayrı kamera ile çekti. Ben o görüntülerden, hakkımda söylenenlerin ispatlanmasını istiyorum, nerede silah var?” diye sordu.

Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bana silah verdiğini iddia ettikleri, ‘örgüt üyesi’ dedikleri arkadaşım Ergin Balta, DBP Parti Meclisi üyesidir. Bir kişinin PM üyesi olabilmesi için sabıkasının olmaması gerekir. Gözaltına alındığı sırada Ergin Balta’ya bu yönlü bir soru dahi sorulmamış, savcılığa sevk edilmeden serbest bırakılmıştır. Emniyetin elinde olan kamera görüntüleri kamuoyu ile paylaşılsın gerçekler ortaya çıkacaktır.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir