Hrant Dink cinayetinde dönemin Trabzon İstihbarat Şube Amiri tahliye edildi

Hrant Dink cinayetine ilişkin görülen davanın duruşmasında savunma yapan dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi Ercan Demir, Erhan Tuncel’in olayın ardından gözaltına alınmadığını belirterek, “Tuncel’in de misafir olduğuna ilişkin ifadesi mevcuttur. Erhan Tuncel’e neskafe de ikram ettik, normalde gözaltındakine neskafe ikram etmiyoruz” dedi. Duruşmanın ardından Demir, tahliye edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi toplamda 37 kişinin yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunu HDP Milletvekili Garo Paylan da izledi.

ercan demir-dink davasi tahliyeDuruşma, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Ercan Demir savunmasıyla devam etti. Bilgi toplayanın bilgi saklayanın Erhan Tuncel olduğunu söyleyen Demir, “Şube müdürünü aşarak, müdüre gidemezsiniz. Hiyerarşik bir sistemi atlayamazsınız. Tepki görürsünüz. Benim Reşat Altay’a bilgi verme yetkim yok. Toplantı ortamında arz ederim. Niye bana bu anlamda suçlama var. Anlamak mümkün değil. Sonuç olarak İstanbul’a, valiye ya da jandarmaya da bilgi verme yetkim yoktur” dedi. Erhan Tuncel’in görevine son verilerek, bilgi akışının kesildiği iddialarına da cevap veren Demir, “Bir bilgi akışı olacak ki kesilsin. Olan bir şeyi kesebilirsiniz. Erhan Tuncel ile çalışan ilgililerin beyanları ortada. Buna bakabilirler. Astlar üstleri yönetmez. Astlar düşüncesini sunar, üstler kabul eder ya da reddeder” diye konuştu.

‘Erhan Tuncel gözaltına alınmadı misafir edildi’

Belgeleri imha ettiği iddialarını reddeden Demir, Erhan Tuncel’in de cinayetten sonra yasadışı bir şekilde gözaltına alındığı iddialarına da cevap verdi. Demir, “Erhan Tuncel cinayetten sonra gözaltına alınmadı, misafir edildi. Erhan Tuncel’in de misafir olduğuna ilişkin ifadesi mevcuttur. Erhan Tuncel’e neskafe de ikram ettik, normalde gözaltındakine neskafe ikram etmiyoruz. Ayrıca istihbarat şubede nezarethane yoktur. Erhan Tuncel ifadesinde Ogün Samast’ı tanımadığını söylüyor. Ogün’ün babası ise ‘Televizyonda gördüğüm kişi benim oğlum’ diyor. Ogün Samast’ın, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu da işin içine girince Erhan Tuncel’e ‘Gel, bunlar senin konuştuğun insanlar’ diyoruz. Sonuç olarak Erhan Tuncel’e gözaltı yok” dedi.

Demir savunmasında, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmediğini belirterek, Tuncel’in “Bir cinayeti önledim zaten yaptıracak olan da bendim” cümlesini hatırlatarak, ilgili bilgileri ilgili makamlara ilettiğini belirtti.

Avukatların taleplerini de alan mahkeme heyeti, aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu bulunduğu süreyi göz önünden bulundurarak, adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirerek Demir’in tahliyesine karar vererek duruşmayı 8 Ağustos’a erteledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir