İngiltere’de AB referandum oylaması başladı

İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda seçmenler oy kullanmaya başladı.

İngiltere’nin AB üyeliğinin oylandığı referandumda, oy verme işlemi yerel saatle 07.00’de (TSİ 09.00) başladı. Sandıkların saat 22.00’de (TSİ 00.00) kapanacağı referandumda, sonucun Cuma sabahı netleşmesi bekleniyor.

İngiltere’de yaşayan İrlanda ve Milletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşları ile yurt dışında yaşayan ve son 15 yılda en az bir kez seçmen kaydı yaptırmış olan İngiliz vatandaşları da referandumda oy kullanabiliyor. İngiltere’nin deniz aşırı bağlı toprağı konumundaki Cebelitarık vatandaşları da referandumda oy verebiliyor.

Oy kullanma yaşının 18 olduğu İngiltere’de toplam 46 milyon 499 bin 537 seçmen bulunuyor. Cebelitarık’ta ise 24 bin 117 seçmenin referandumda oy kullanması bekleniyor.

AB’nin atası konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) Fransa’nın iki vetosundan sonra 1973’te katılan İngiltere, AET üyeliğini 1975’te referanduma götürmüştü. 41 yıl önceki ilk referandumda sandıktan yüzde 67 ‘kalma’ kararı çıkmıştı.

SANDIKTAN BREXIT ÇIKARSA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Referandumda AB’den ayrılma kararı çıkması halinde iki yıllık müzakere sürecinin başlaması bekleniyor. AB, İngiltere’nin referandumdan Brexit çıkması durumunda bir üye devletin birlikten ayrılma kararının uygulamasını belirleyen Lizbon Antlaşması’nın 50. maddesini devreye sokacak. İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci, AB Konseyi’ne referandum sonucunun resmen iletilmesiyle başlayacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Liderler Zirvesi’nde yapılan referandum sonucunu bildirecek. Bu bildirinin ardından, İngiltere ve Birlik arasında tüm konuları içeren müzakere süreci başlayacak.

ingiltere-AB referandum-1

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir