‘Katliam mağdurları değil sorumluları yargılansın’

10 Ekim Ankara katliamının ardından Bursa’da yapılan iş bırakma eylemine katılan 26 kişi hakkında görülecek dava öncesinde adliye önünde açıklama yapıldı.

10 Ekim Ankara katliamının ardından Bursa’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılan iş bırakma eylemine katılan 26 kişi hakkında Bursa 16. asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava öncesinde adliye önünde açıklama yapıldı.

10 Ekim’in sonrasındaki günlerde Bursa’da yapılan protesto eylemleri nedeniyle çok sayıda kişi hakkında gruplar halinde “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davalar açılmıştı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılan eyleme KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Haydar Arslan, Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruç Kaptan ile KESK’e bağlı sendikaların MYM üyeleri, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, HDP Parti Meclisi üyesi Nadiye Gürbüz ile parti yöneticileri katıldı.

Eylemde sık sık “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

‘KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLER VE ARKASINDAKİ GÜÇLER YARGILANSIN’

bursa-ankara katliam davasi-3

Emek ve meslek örgütleri adına açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Fikri Düşünceli, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen katliamı hatırlattı ve şunları söyledi: “Katliam, yurtiçinde ve dışında büyük yankı buldu, emekten, demokrasiden, barıştan yana olan herkes tarafından protesto edildi. Katliamın aydınlatılmasında, sorumluların tespit edilip yargılanmasında ‘ağırdan’ alanlar, her nedense protesto gösterilerine katılan insanlar hakkında çeşitli gerekçelerle soruşturma açmada gecikmediler.”

Katliamın siyasi sorumlularının değil katledilenlerin yargılanmakta olduğunu belirten Düşünceli, “Yakın tarihimizin en büyük katliamı olan 10 Ekim katliamının mağdurları olarak bizlerin değil, katliamı gerçekleştirenlerin ve arkasındaki güçlerin yargılanması gerekir. Bizler asıl bu davanın takipçisi olacağız. Peşini bırakmayacağız. Bu hesabı sormaya, iktidar uğruna arkadaşlarımızın katledildiğini her gün hatırlatmaya söz veriyoruz, korkmuyoruz” şeklinde konuştu.

Eylemde söz alan KESK Eş Genel Başkanı Köse de Türkiye’yi yönelik faşist yönetimin işçilere, kadınlara, tüm emekçilere düşman olduğunu söyledi. Köse, konuşmasının sonunda üç kez “Biat etmeyeceğiz” dedi.

TMMOB Başkanı Koramaz’ın konuşmasının ardından, hakkında dava açılanlar arasında bulunan CHP Milletvekili Sarıbal söz aldı. Sarıbal, “Bu ülkede asıl yargılanması gereken hükümettir, cumhurbaşkanı ile çay toplayan yargıçlardır, hırsızlardır” dedi.

Açıklama sonrasında toplu halde duruşma salonuna gidildi. Mahkemede yer alacak hakimin sağlık sorunları gerekçesiyle gelmediği açıklandı, duruşma görülemedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir