Kışanak: Kayyım atamak demokrasiyi derinden sarsar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, yerel yönetimlere kayyım veya bürokrat atamanın demokrasiyi derinden sarsacağını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle ile Leyla Güven, DTK Başkanlık Divanı Üyeleri Hilmi Aydoğdu, Musa Farisoğulları ve Hasan Yağız, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, belediyelerin halkın kurumları olduğunu, halk tarafından seçildiğini ve bu geleneğin yüzyıllardan beri bu şekilde yürüdüğünü ifade etti. Dicle, yerel yönetimlerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve halkın yerelde yönetimini sağlayan kurumlar olduğunu kaydetti. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve tutuklama sürecine tabi tutulmasının demokratik siyaset alanını daraltmaya yönelik olduğunun altını çizen Dicle, belediyelere kayyum atamanın da bunun devamı olduğunu vurguladı.

Halkın iradesini ve seçimini yok sayan tutumları şiddetle kınayan Dicle, “Dokunulmazlık konusunda milletvekillerine gösterdiğimiz dayanışmayı belediyelerimiz için de gösteriyoruz. DTK belediyelerimizin yanında yer alacaktır” dedi.

‘DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞI YEREL YÖNETİMLERDİR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise 21. yüzyılda demokrasinin çıtasının yerel ve yerinden yönetimle belirlendiğinin altını çizdi. Kışanak, “Artık kimse merkezi yönetimler üzerinden demokrasiyi tartışmıyor. Demokrasinin temel taşı doğrudan halka en yakın olan, halkın rahatlıkla denetleyebileceği yerel ve yerinden yönetimlerdir. Bu temel taş çekilirse demokrasi tamamen boşa çıkarılmış olur” diye konuştu.

Az ve şekilsel de olsa seçimlere dayalı bir yerel yönetim pratiğinin var olduğunu ifade eden Kışanak, böyle bir durumda yerel yönetimlere müdahalenin, kayyum veya bürokrat atanarak merkezi hükümet eliyle yönetilmesinin yerel demokrasiyi derinden sarsacağını kaydetti.

‘YEREL YÖNETİMLER BİR HİZMET ALANIDIR’

“Bu durum demokrasiyi derinden sarsacaktır. Bunu planlayanlar acaba bunu da düşünüyor mu?” diye soran Kışanak, “Yerel yönetimler bir hizmet alanıdır. Halkın ve kentin ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarını yürütürler. En geri demokrasilerde bile yerel yönetimlerin varlığına tahammül edilir” şeklinde konuştu.

‘DARBE DÖNEMLERİNDE KAPIYA KİLİT VURULUR’

Belediye başkanlığı görevini halkın verdiğini, ancak halkın geri alabileceğini söyleyen Kışanak, “Bir tek darbe dönemlerinde kapıya kilit vurulur ve oraya bir memur atanır. Şimdiye kadar demokrasiye darbe şeklinde süreçler yaşandı, herhalde bu da bunun son halkası olur. Umarım bu tür şeyler yaşanmaz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir