Meclis’teki esrarengiz toplantıyı düzenleyen yarbay tehditçi çıktı

Meclis’te “askere dokunulmazlık zırhı” getiren tasarı dün kabul edilirken, tasarının komisyon aşamasından bu yana sarayın talimatıyla tasarının geçirilmesi için CHP ve MHP’lileri gayri resmi toplantılarla ikna etmeye çalışan bu nedenle de milletvekillerine brifing veren askeri yetkilinin Yarbay hakim rütbeli Murat Yaman olduğu ortaya çıktı. Yaman, sadece bu tasarı ile Meclis’te görünen bir isim olmamakla birlikte daha önce de askeri ilgilendiren kimi tasarıların görüşmelerinde “Meclis’e şafak baskını” yapan muhalefet partilerini tehdit eden bir askeri yetkili olarak biliniyor.

Meclis’te dün görüşmeleri tamamlanan ve Genel Kurulda kabul edilerek, askere dokunulmazlık zırhı getiren yasa tasarısı, komisyon aşamasına gelmeden önce HDP’nin dahil edilmediği ve doğrudan “Saray’ın asker üzerinden Meclis’e müdahalesi” olarak değerlendirilen gizli toplantıyla Yarbay rütbeli bir askeri yetkili Milli Savunma Komisyonu’nda CHP, AKP ve MHP’li komisyon üyelerine brifing vermişti. Resmiyete dökülmeyen ve hiçbir şekilde tutanak altına alınmayan 9 Haziran’daki o toplantıda, dün Meclis’te kabul edilen “askere dokunulmazlık zırhı” getirecek olan tasarının bir “devlet kararı” olduğunu söyleyen Yarbay’ın, 3 partiden de tasarıya “evet” demeleri talimatı verildiği iddia edilmişti. Tasarının kabul edilmesinden sonra bir kez daha gözler “andıç” niteliğindeki bu toplantıya ve komisyon üyelerine brifing veren askeri yetkiliye çevrilirken, dünkü görüşmeler de de söz konusu askeri yetkili Genel Kurul salonunda yer aldı.

Brifing veren askeri yetkili Meclis’i basmış

Meclis’te söz konusu tasarıyla birlikte sıkça görülen bu ismin Yarbay Hakim rütbeli Murat Yaman olduğu ortaya çıktı. Yaman, daha önceden de birkaç kez “Meclis’e baskın yapan” bir askeri yetkili olarak gündeme gelmişti. Askeri ilgilendiren böylesi tasarılarda sık sık ortaya çıkan Yaman, 20 Ocak 2010’da yine bir kanun teklifinin görüşmelerinde “şafak baskını yapmakla” kamuoyunun tanıdığı bir isim.

Tasarıya kızıp komisyona çıkartma yaptı

O günlerde Meclis İçişleri Alt Komisyonu’nda Emniyet ve MİT’e ağır silah ithal etme yetkisini getiren “Silah Kanununun” görüşmelerine asker çıkartma yapmıştı. Tasarıya karşı görüş bildirmek üzere Meclis’e gelen kalabalık askeri heyet arasında bulunan kişilerden biri Murat Yaman’dı. Askerlerin o gün komisyon görüşmelerine çıkarma yapmalarının nedeni ise tasarıda yer alan muvazzaf subaylara şahsi silahları için valilikten ruhsat alma şartının kendilerini kızdırmasıydı.

O günkü görüşmelerde Milli Savunma Bakanlığı’nı ilgilendiren yasal düzenlemelerde çalışmaları takip etmek, görüş bildirmek üzere toplantıya katıldığı belirtilen Yaman’a komisyondaki bazı milletvekilleri de “MY rumuzlu baskıncı asker sen misin? Muhalefeti tehdit etmişsin” göndermesi yaptı.

Yaman partileri tehdit etmişti

Komisyon üyelerinin bahsettiği bu tehdit olayı ise Yaman’ın bir başka icraatı olarak Meclis tarihine de geçti. Yaman, tam da bugünlerde askere dokunulmazlık zırhı getirilmesinin çabasını verirken, 2010 yılında askerlere sivil yargı yolunu açan ve kamuoyunda “Gece yarısı Yasası” olarak bilinen düzenlemenin iptaliyle sonuçlanan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru sürecinde yine “Meclis’i basmıştı.” Yasanın kabul edildiği gecenin sabahı Meclis’e gelen iki subaydan biri olan Yaman, AKP, CHP ve MHP grup yöneticilerini ziyaret ederek, “Bu yapılan darbedir. Olacaklardan sorumlu değiliz. Dursun Çiçek’in belgesi bunun yanında gazoz kapağı gibi kalır” diyerek, tehdit etti.

Düzenlemeye destek veren CHP de, subayların tehdidinden sonra bir günde 180 derece dönüş yapmıştı. CHP, askerlerin sivil yargıda yargılanabilmesi yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü. “Asker kişilerin, askeri mahaldeki suçlarına bakma görevi askeri mahkemededir” diyerek yasanın iptalini istemişti. Bu tehditler askerlerin yargılanmasının önünü açılmasını almaya çalışan Yaman, yıllar sonra bu kez de tam da o günlerde istediği gibi askere işlediği suçlardan dolayı yargılamayı getirecek olan tasarının Meclis’ten geçirilmesi için büyük bir “çaba” gösterdi.

Meclis’e müdahale toplantısında ne olmuştu?

Yaman’ın bu çabalarından birisi de dün geçen tasarının ilk olarak görüşüldüğü Milli Savunma Komisyonu’nda CHP, AKP ve MHP’li üye milletvekillerine tasarıya ilişkin brifing vermek olmuştu. 9 Haziran günü HDP dışındaki komisyon üyesi milletvekillerinin makamları aranarak saat 11.30’da komisyon salonunda bir toplantı gerçekleştirileceği bildirilmiş ve sadece 3 partinin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. Toplantıyı olağanüstü kılan bu durum ise, Yarbay rütbeli Yaman’ın resmiyete dökülmeyen ve hiçbir şekilde tutanak altına alınmayan toplantıda, “askere dokunulmazlık zırhı” tasarısına ilişkin bunun “devlet kararı” olduğunu ve partilerin bu tasarıyı geçirmesini istemişti. Yaman’ın bu açıklamaları sonrası CHP’li üyeler ile Yaman arasından da gerginlik yaşandı. CHP’li milletvekili, “Böyle bir tasarı neden şimdi geliyor?” diye sorması üzerine de Yarbay yasa tasarısı için çalışmaların 2-3 yıldır sürdüğünü kaydetmişti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir