Roboskili aileler Hurşit Külter’in akıbetini sordu

Roboski katliamının 234’üncü haftasında adalet arayışlarını Hurşit Külter’in akıbetini sorarak sürdüren aileler, Türkiye toplumuna yaşanan katliamlara “dur” denilmesi çağrısında bulundu.

Şırna’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri, katliamın 234’üncü haftasında çocuklarının mezarı başında bir araya gelerek adalet arayışlarını sürdürdü. Adalet nöbetini Hurşit Külter’in akıbetini sorarak sürdüren Roboskili aileler, “Hurşit Külter” yazılı dövizlerini taşıyarak, “Roboski için adalet için failler yargılansın” pankartı açtı. Aileler adına açıklamada bulunan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, Türkiye’nin hukuk devleti görünümünde AKP hükümetinin talimatları ile gazeteciler, aydınlar, akademisyenler ve avukatların tutuklandığına işaret etti.

‘Dayanışma içerisinde olacağız’

AKP hükümetinin katliamları, faili meçhul cinayetleri ve şehirlerin yakılıp yıkılmasına dünya kamuoyunun sessiz kalmasını eleştiren Encü, “Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmaya giren aydınların tutuklanması bir aya yakın Şırnak DBP il yöneticisi Hurşit Külter’in kaybedilmesi asla kabul edilemez. Roboski aileleri olarak cezaevlerine atılan gazeteciler, yazarlar, avukatlar ve aydınlarla ve yine Hurşit Külter’in akıbetini soran herkesle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

‘Erdoğan ve AKP’ye dur demeli’

“Roboski katliamının son olmadığını biliyorduk” diyerek Kürdistan’a yönelik devam eden savaş konseptine dikkat çeken Encü, “Tüm bunlara rağmen katliamların son bulmasını istiyoruz. Devletin bütün politikalarına karşı kararlı mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük ancak, Türkiye’de Roboskili ailelerin adalet arayışları karşılıksız kaldı. Sadece katliama, zulme ve hukuksuzluklara maruz kalmış Kürtler değil, Türkiye toplumu da ülkede yaşanan içler acısı gidişata, Erdoğan ve AKP’nin zulmüne adaletsizliğine dur demeli” çağrısında bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir