Yaşananları İç İsyan olarak tanımlayan jet iddianamede tek suç haberler

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, tek suç o gün hazırlanan haberler. İddianamede, savcının Kürdistan’da yaşananlara ilişkin “iç isyan” tanımlaması dikkat çekti.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri için tutuklanan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, suçlamaya konu haberlerin dışında herhangi bir delil yer almadığı ortaya çıktı. İddianamede, Özgür Gündem gazetesinin “PKK ve KCK bağlantılı” yayın yaptığı ileri sürülerek, soruşturmaya konu haberlerin cezai sorumluluğunun gazetenin genel yayın yönetmeni ve sorumlu yazı işleri müdüründe olduğu kaydedildi.

Her şey suç!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Eşref Durmuş tarafından gazeteci Önderoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, “Soruşturmaya konu haberlerde Türkiye topraklarının bir bölümünde güvenlik görevlilerine karşı iç isyan başlatan, bu bağlamda eli silahlı mensuplarını şehirlere yerleştiren, hendek kazdıran, güvenlik görevlilerine silahla saldıran, meşru hukuki kurum ve kişilerin otoritesini yok sayarak zorbalığa dayalı kendi otoritesini kabul ettirmeye çalışan silahlı terör örgütü PKK/KCK ve veya bağlı alt birliklerinin gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandasının yapıldığı” aktarıldı. İddianamede, işlenen suçların övüldüğü, halkın bir kesiminin suç işlemek üzere tahrik edildiği, örgüt mensuplarının eylem ve faaliyetlerinin meşru gösterildiği, bu eylemlerin kitleler nezdinde itibar görmesinin amaçlandığı iddia edildi. Gazetede soruşturmaya konu edilen haberlerin PKK/KCK ve mensuplarının eylemlerini meşrulaştırma, silahlı saldırıyı, isyanı, şiddeti, baskıyı öven, teşvik eden içerik taşıdığı öne sürüldü.

İfade özgürlüğü kapsamında değil

İddianamede, Özgür Gündem gazetesinin uygulanan politikaları eleştirmek veya siyasi muhalif olmaktan öte, PKK/KCK ile bağlantılı şekilde yayın hayatını sürdürdüğü kaydedildi. Yine İddianamede, PKK ve KCK’nin Türkiye’ye karşı silahlı isyan ve saldırıda bulunduğu belirtilerek, yayınlanan içerik ve görsellerin düşünce, ifade veya basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği öne sürüldü. Soruşturmaya konu içerik ve görsellerin bütün halinde örgüt propagandası mahiyetinde olduğu, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü ile genel yayın yönetmeni olan şüphelilerin Basın Kanunu uyarınca cezai sorumluluklarının bulunduğu ifade edildi.

Hazırlanan iddianamede, nöbetçi yayın yönetmenleri için “suç ve suçluyu övmek”, “suça tahrik”, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istenmişti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir