Yüksekdağ Özgürlük Nöbetinde: Şebnem hoca vahşet bodrumlarına ilk giren gruptaydı

Özgür Gündem’le dayanışmada bulundukları için tutuklanan 3 aydın için başlatılan özgürlük nöbetini ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ dayanışma çağrısı yaptı, “Yaşam, direniş ve gerçek hiçbir hapishane tanımayacak” dedi.

Özgür Gündem gazetesi için nöbetçi yayın yönetmenliğini yaptıkları için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’in özgürlüğüne kavuşması için başlatılan dayanışma nöbeti 2. gününde.

Fincancı’nın tutulduğu Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde “Şebnem, Ahmet, Erol yalnız değildir” yazılı pankartın asıldığı çadırda süren nöbeti, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ziyaret etti. Yüksekdağ’a Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, MYK üyesi Sezai Temelli, İl Eşbaşkanı Aysel Güzel de eşlik etti.

‘YAŞAM DİRENİŞ VE GERÇEK HİÇBİR HAPİSHANE TANIMAYACAK’ yuksekdag-ozgurluk nobeti-9

Yüksekdağ, nöbet çadırında Fincancı için açılan anı defterine düşüncelerini yazdı. Yüksekdağ, deftere şu ifadeleri not etti: “Sevgili Şebnem hoca, gerçekler özgür olsun diye senin bıraktığın yerdeyiz. Gerçeğin ve gerçeğin özgürlüğüne sahip çıkanların özgürlüğü için hiç durmayacağız. Seni ve tutuklu nöbetçi yayın yayın yönetmenlerini bu hapishaneden çıkartmak için bizlerde nöbetteyiz. Yaşam direniş ve gerçek hiçbir hapishane tanımayacak.”

‘İKTİDAR ÖZEL OLARAK HEDEFLEDİ’

Yüksekdağ ziyaret esnasında yaptığı konuşmada, Fincancı gibi çok sayıda kadının sadece düşüncelerinden dolayı tutsak edildiğini kaydetti, dayanışmayı yükseltmeyi kendisine görev bildiğini söyledi. Yüksekdağ, “Bu yüzden iktidar özel olarak hedefledi” dedi. Özgür Gündem’e yönelik baskılara karşı yürütülen dayanışmayı hatırlatan Yüksekdağ, “İktidar biliyor ki, eğer bir toplumun dayanışmasına ve birbirine sahip çıkmasına saldırırsanız o toplumu ele geçirmeye başarabilirsiniz. İktidar bu hesapla hareket etti” şeklinde konuştu.

Tutuklanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun dayanışma mücadelesini sürdüreceklerini dile getiren Yüksekdağ, “Dayanışma ve sahip çıkmak kararlılığımızdan, demokratik toplum yaratma iradesinden vazgeçmedik. Onlar bizlere, dayanışmanın ve birbirine sahip çıkmanın en yüce eylem olduğunu ortaya koydular. Onların cesaretini kuşanmamız gereken zamandır. Dayanışmayı istemeyenlere karşı her yerde omuz omuza verecek ve birbirimize sımsıkı sarılacağız. Baskılara rağmen dayanışmayı güçlendireceğiz. Hiçbir bedel bizlerin insani fonksiyonlarını kaybetmesinden kötü değildir” ifadelerini kullandı.

‘O GERÇEĞİN İZİNİ SÜRDÜ’

Cizre’de yasaklar kalktığında incelemelerde bulunmak için giden heyetleri hatırlatan Yüksekdağ, “Şebnem hoca vahşet bodrumlarına ilk giren grubun içindeydi. Orada beraber gördük vahşet bodrumlarını, vahşi yanık kan kokusunu beraber içimize çektik” dedi. Yüksekdağ, Fincancı’nın hak ve özgürlük adına her yere yetişmeye çalıştığının altını çizdi ve ekledi: “O gerçeğin izini sürdü, gerçeğin peşinden koştu. Bugünde yürüttüğü hareket özgür basınla dayanışma hareketi.”

‘O GERÇEKLER SİZİ DE KURTARACAKTIR’

Üç aydını tutuklayanlara seslenen Yüksekdağ, “Gerçeklerden korkmayın. O gerçekler sizi de kurtaracak. O gömüldüğünüz bataklıktan sizi gerçekler kurtaracak. Onlar gibi tutarlı demokratların ve onların gerçek peşindeki bu mücadelesi bu duruşunu sizi de kurtaracak. Bir gün sizde ihtiyaç duyacaksınız” dedi. Yaşama her zaman özgür basın gözüyle bakacaklarını vurgulayan Yüksekdağ, basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede herkesin özgürlüğe ihtiyacı olacağını vurguladı.

Barış bildirisini imzaladıkları tutuklanan 3 akademisyenin dayanışma ile serbest bırakıldığına dikkat çeken Yüksekdağ, dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. Yüksekdağ, Türkiye’nin Saray’ın değil onuruyla yaşayanların ülkesi olduğunu vurguladı, “Diktatörlük heveslilerine bu ülkeyi bırakmayacağız” dedi.

‘GERÇEKLERİ HER ZAMAN DİLE GETİRECEĞİZ’

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de yaptığı konuşmada, “İktidarlarını yalan dolan üzerine edinmiş kişilerin dayanışmadan korktukları açıkça ortada” dedi. Encü, Fincancı’nın Kürt halkıyla sergilediği dayanışmanın bedelini tutuklanarak ödediğini vurguladı ve şunları söyledi: “Gerçekler her daim önünüze gelecektir. O korktuğunuz dayanışma ve gerçekler sürekli peşimizde olmaya devam edecektir. Gerçekleri her zaman her platformda dile getireceğimizi herkesin bilmesi gerekir” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir