12. Hormonlu Domates ödülleri sahiplerini buldu

Her yıl Onur Haftası kapsamında verilen ve adını Erman Toroğlu’nun homofobik bir sözünden alan Hormonlu Domates Homofobi-Bifobi-Transfobi Ödülleri, dün akşam 12. kez sahiplerini buldu.

24. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilen 12. Hormonlu Domates Homofobi-Bifobi-Transfobi ödülleri dün akşam sahiplerini buldu.

Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceyi Nurtopusaçan”ın dans performansları renklendirdi.

HORMONLU DOMATES-4

Eğitim dalında ödülün sahibi trans kimlikli öğrencilerin atanmış cinsiyetlerine göre güvenlik aramasına girmesini isteyen İstanbul Üniversitesi oldu. Kurumlar dalında ödülün sahibi Kırmızı Şemsiye Derneği kurucusu ve başkanı Kemal Ördek’in evinde uğradığı saldırı sonrası homofobik açıklamalar yapan ve failleri koruyan Ankara Esat Karakolu’nun homofobik/transfobik polisleri oldu. Siyaset dalında, farklı cinsel yönelimlerin geleneklerde hoş karşılanmadığını söyleyen başbakan eski yardımcısı Başkanı Bülent Arınç kazandı.

YENİ AKİT’E YAŞAM BOYU HORMONLU DOMATES ÖDÜLÜ

Medya dalında Yeni Akit‘e, nefret saçan haberlerini sürdürdüğü ve birçok kez aday olup kazandığı için “Yaşam Boyu Hormonlu Domates” ödülü verildi. İkinci en yüksek oyu alan aday, bağımsız Gazetecilik Platformu 140journos sitesi ise, transfobik yazıları nedeniyle ödülün bir diğer sahibi oldu. Dünyadan örneklere yer veren Beynelmilel kategorisinde, CERN’deki LGBTİ+ afişlerine zarar veren homofobik saldırının failleri en çok oyu aldı. Televizyon dünyasında hormonlu domatesin sahibi “Asla Eşcinsel rolü oynamam” diyen oyuncu Can Yaman ödülün sahibi oldu.

Sağlık kategorisinde, muayene sırası bekleyen trans bir bireyin fotoğrafını sosyal medyada hedef göstererek paylaşan Dr. Cüneyt Genç oldu.

Bu yıl oylamaya, “Hedef Gösterenler” isimli bir kategori de eklendi. Geçtiğimiz hafta 7. Trans Onur Yürüyüşü ve LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesi lgbti+ bireyleri hedef gösteren Genç İslami Müdafaa, Müslüman Anadolu Gençliği, Alperen Ocakları Vakfı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici oylamada yer aldı. En çok oyu Genç İslami Müdafaa aldı, ancak tüm adayların ödüle değer görüldüğü belirtildi.

Aday toplama süreci açık çağrıyla belirlenen ve halk oylamasına sunulan Hormonlu Domates Ödülleri, homofobik, bifobik ve transfobik açıklama ve eylemlerin teşhir edilmesi ve hatırlatılması, aday olanların bu açıklama ve eylemlerini tekrarlamaması ve anti homofobik-bifobik-transfobik bir dünya için mücadeleyi güçlendirme amacıyla veriliyor. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir