‘AKP’nin kayyum planı tutmayacak’

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu ve Devrimci Parti Eşbaşkanı Ufuk Güllü, AKP’nin DBP’li belediyelere yönelik yeni planının, halkların mücadelesi ile bozulacağını belirtti.

AKP hükümetinin DBP’li belediyelere yönelik “kayyum atama” planına tepkiler geliyor. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, söz konusu planı, “savaş politikalarında yeni bir adım” olarak değerlendirdi. ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, AKP planı için “İsrail Siyonizminden devşirilmiş bir plan” dedi. Devrimci Parti Eşbaşkanı Ufuk Göllü de “AKP faşizmi kurumsallaştırıyor” diye konuştu. ANF‘ye konuşan sosyalistler, halkların direnişiyle AKP’nin “kayyum planı”nın bozulacağını belirtti.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, AKP’nin DBP’li belediyelere yönelik planını savaş politikalarında bir adım olarak değerlendirdi, “AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı’nın tercihiyle,  bölge illerinde esas olarak Kürt halkının statü dahil demokratik taleplerini bastırmak, ezmek üzere başlatılan savaş ve katliamlar yeni boyutlarla devam ediyor. Özellikle HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra bölge belediyeleri saldırının hedefine alınmış durumda” dedi.

Bölge belediyeleri üzerindeki kuşatmanın yeni olmadığını hatırlatan Gürkan, şunları söyledi: “Bu belediyeler sürekli denetimde olmalarına rağmen, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere iktidarın her düzeyde temsilcileri tarafından, yalan yanlış bilgilerle her türlü propagandaya ve siyasi linçe maruz kaldılar. Tutuklama ve gözaltılarla, bütçelerinin kesilmesiyle adım atamaz, iş yapamaz hale getirilen bölge belediyelerini şimdi kayyum ile tehdit ediyorlar. Bu politikalar diktatörlük provalarının ve savaş politikalarının sonucudur. Bir taraftan Kürt halkının siyasi iradesine ket vurulurken diğer taraftan bu operasyonu başarırlarsa bütün muhalif belediyelerin benzer uygulamalarla susturulması hedeflenmektedir. ‘Terörle mücadele’ diktatörlük düzeninin inşası için iktidarın ürettiği gerekçedir.”

Gürkan, demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ile saldırıların püskürtüleceğine inandığını belirtti, “İktidarın tek adam tek parti diktatörlüğünde attığı her adım, sağladığı her ilerleme haklarımız kazanmak için daha zorlu mücadeleleri gerektirecektir. Emek, demokrasi ve barış güçlerinin gelen saldırılara karşı ortak tutumu düne göre daha acil ve zorunludur” dedi.

ŞENOĞLU: İSRAİL SİYONİZMİNDEN DEVŞİRİLMİŞ BİR PROJE

ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, AKP’nin hazırlığı için “Nereden bakılırsa bakılsın, utanmazca bir uygulama. Çünkü düpedüz halkın seçilmiş temsilcilerinin yetkilerini ellerinden alıyorlar. AKP/Saray, seçimlerle başaramadığını zorla, kabalıkla sağlamaya çalışıyor” dedi.

Kayyum planının sadece bölge ile sınırlı kalmayacağını belirten Şenoğlu, “CHP de dahil olmak üzere muhalif belediyeleri kapsayacaktır” diye konuştu.

Uygulamanın 12 Eylül dönemini hatırlattığına söyleyen Şenoğlu, şöyle konuştu: “12 Eylül döneminde de belediyelere kayyum atanmış ve askeri yetkililer belediye başkanlığı yapmıştı. AKP, 12 Eylül generalleri ne yapıyorsa aynısını yapıyor. AKP, ‘Askeri vesayetle, 12 Eylül ile hesaplaşıyorum’ diyerek halktan oy aldı. Şimdi 12 Eylül’ün politikasını hayata geçiriyor.”

Şenoğlu, belediyelere kayyum planını İsrail siyonizminin Filistin topraklarındaki uygulamalarına da benzetti, “Siyonizmden devşirilmiş bir projedir. Ayrıca İngiliz sömürgeciliğinin Hindistan’da yaptığı uygulama da aynıydı. Sömürgeci bir uygulamadır” dedi.

AKP/Saray rejiminin darbeyi belediyelere el koyarak devam ettirdiğinin altını çizen Şenoğlu, “2014 yılında bunları planlamışlar. Ancak Kürt halkının direnişi karşısında uygulayamadılar. Şimdi de darbeyi devam ettirerek Kürt halkının siyasi temsiliyetine saldırıyor” diye konuştu.

İktidarın hedefine ulaşamayacağının altını çizen ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, şunları söyledi: “Kürt halkı, savaşın bütün ağırlığına rağmen direndi. Direniş daha da büyüyecek, yaygınlaşacak. AKP/Saray, kendi ayağına kurşun sıkıyor. Uygulama yaygınlaştıkça Batı’da da tepki gelecektir. Sayın Demirtaş’ın dediği gibi, asıl kayyum atanması gereken yer Saray’dır. Yolsuzları, rüşvetleri ile dünyaya rezil olmuş bir iktidar, bunu yapıyor. Ancak tarihte mutlaka bunun bir karşılığı olacaktır.”

GÖLLÜ: KÜRT HALKININ DAYANIŞMASI DA HEDEFLENİYOR

Devrimci Partisi’nin Eşbaşkanı Ufuk Göllü, AKP’nin planını halkın iradesine el konulması olarak değerlendirdi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dikkat çeken Göllü, “Milletvekillerinin ardından sıra belediyelere geldi” dedi.

Kürt özgürlük hareketinin tüm kazanımlarının gasp edilmek istendiğinin altını çizen Göllü, şunları konuştu: “HDK bileşeni partiler olarak Gever’deydik. Orada belediyenin rolünü tam olarak gördük. Yaratılan yıkımın ve yaraların onarılmasında belediye önemli bir rol oynuyor, dayanışmayı örgütlüyor. AKP, bu dayanışmayı da hedefliyor.”

DBP’li siyasetçilerin halkın yüzde 90 oyuyla seçildiğini hatırlatan Göllü, “AKP halkın bu iradesini yok sayıyor ve faşizmi kurumsallaştırmak istiyor. İstediği yasayı çıkarmak, istediği yere kayyum atamak istiyor” dedi.

AKP iktidarının bu politikalarına teslim olmayacaklarını ve Batı’da halka gerçekleri anlatacaklarını belirten Göllü, “Kürt halkı topyekün teslim alınmak isteniyor. Biz bu politikaya karşı Kürt halkının ve DBP’nin yanında olacağız. Kürt halkıyla dayanışma içinde olacağız” diye konuştu. (Ruken ADALI)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir