Bakırköy önünden iktidara çağrı: İnsanlığa teslim olun

Özgür Gündem’le dayanışma gösterdikleri için tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’le dayanışma eylemleri sürüyor. Bakırköy Hapishanesi önünde açıklama yapan Barış Bloku, iktidara, insanlığa teslim olma çağrısı yaptı, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’in Bakırköy Hapishanesi önünde başlatılan “Özgürlük nöbeti” sürüyor.

Nöbeti bugün, basın meslek örgütleri devraldı. Barış Bloku ise nöbeti ziyaret etti ve basın açıklaması yaptı.

“Şebnem, Ahmet ve Erol yalnız değildir. Basın ve hakikatin sesi susturulamaz” yazılı pankartın açıldığı eylemde Barış Bloku’ndan Bahadır Altan açıklama yaptı. Gazetecilerin, cinayetleri gören gözleri ve yazacak cesur kalemleri olduğunu söyleyen Altan, “Bu nedenle susturulmaları, hapse atılmaları gerekiyordu! Tutuklu yargılanmalarından, sadece özgürlüklerinin haksız yere ellerinden alımasından değil, cezaevindeki ortam açısından da endişeliyiz” dedi.

‘ONLARIN ELLERİNE VURULAN KELEPÇİ, BİZİM ELLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİ’

Savaştan beslenen bir iktidarın, attığı savaş naraları dışında bir sese tahammülü olmadığını kaydeden Altan, “Direniş ve dayanışmayla görünür olan gerçekler karşısında korku içinde daha da saldırganlaşıyor, aklınca yalnızlaştırmaya çalışıyor” dedi. Gazetecilerin, hukuk çiğnenerek sürdürülen savaşın tanıkları olduklarını ifade eden Altan, “Susmayacak, hakikati söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımızın ellerine vurulan kelepçeler bizim ellerimizi birleştirdi. Çöktürme planlarınız boşa çıkacak” diye konuştu. Altan, iktidara insanlığa teslim olması çağrısı yaptı.

BİHR: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNANLAR HAPİSTE

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Başkanı Johan Bihr, Türkiye’de daraltılan ifade özgürlüğü için burada olduklarını söyledi. Türkiye’nin ifade özgürlüğü noktasında dünya sıralamasında sonlarda olmasının acı olduğunu belirten Bihr, “İfade özgürlüğünü savunanlar hapiste. Biz de Türkiye’de basının üzerindeki baskının ortandan kalkması için uluslararası alanda elimizden geleni yapacağız” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise, Şebnem Korur Fincancı’nın Türkiye’nin en önemli doktorlarından biri olduğunu, devletin ödül vereceğine tutukladığını söyledi. Ceza kanunlarında değişiklik yapılması gerektiğini belirten Olcayto, onlarca gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlattı, serbest bırakılmalarını istedi.

CHP Milletvekili Ali Şeker de, “Türkiye’de ölümü kutsayan bir anlayış var. Sırf kendi iktidar hırsları için. Bizler arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Barışı ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir