David Cameron istifasını açıkladı

Referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra Birleşik Krallık (İngiltere,Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya) Başbakanı David Cameron istifa etti.

Avrupa Birliği referandumu sonuçlarının açıklanmasından sonra bir açıklama yapan Birleşik Krallık (İngiltere,Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya) Başbakanı David Cameron istifa etti.

Hızlı değişikliklerin olmayacağını ve AB ile ilişkilerinin devam etmesini isteyen Cameron, referanduma katılan herkesi tebrik ettikten sonra, ülkenin yeni liderliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ulusal çıkarlarımız gereği, yeni bir liderliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Cameron 3 ay sonra yapılacak parti konferansından sonra görevi bırakacağını söyledi. Parti konferansında yeni lider seçilecek ve başbakan olacak.

Cameron açıklamada şunları kaydetti: “Britanya’da yaşayanlar tarihteki en büyük seçimi yaptı ve insanların kararına saygı duyuyoruz. Britanyalılar AB’den çıkmak için oy kullandı ve buna saygı duyuyoruz. Kampanyada çalışanları kutluyorum.

Durumumuzda ani bir değişiklik olmayacak. AB ile müzakerelere başlayacağız. Güçlü bir iktidara ihtiyacımız var. Hala İngiltere’nin AB’de daha güçlü olacağını düşünüyorum. Ancak Britanyalılar farklı bir seçim yaptı sanırım farklı bir lidere ihtiyacı var. Yeni bir liderliğe ihtiyaç var. İstikrar bu aşamada çok önemli. Ekim ayındaki yapılacak parti kongresinde yeni bir lider arayacağız. Yeni bir yol bulmalıyız.” (Evrensel)

Referandum sonucu: İngiltere AB’den çıkıyor

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir