‘Dayanışmayı büyütmek özgürlüğümüzün garantisidir’

GÖP’ün düzenlediği “Gazetecilik ve dayanışma” toplantısında konuşan RSF Genel Başkanı Johan Bihr, basına yönelik saldırıları kınadı, “Dayanışmayı sürdürmeye devam edelim. Bu özgürlüğümüzün garantisi olacaktır” dedi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) “Gazetecilik ve dayanışma” konulu basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) yapılan basın toplantısına çok sayıda gazeteci de katıldı.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, 37 gazetecinin hapiste olduğunu, gazetecilere “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiası ile onlarca dava açıldığını, internet sitelerinin kapatıldığını hatırlattı.

OLCAYTO: YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ İKTİDAR İÇİN HAYIRLI OLACAK

TGC Genel Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye’de hiçbir şeyin iyiye gitmediğini belirtti, Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in tutuklanmasının “absürt” olarak değerlendirdi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösteren 30’u aşkın kişiye soruşturma açıldığını hatırlatan Olcayto, “Tutuklanan üç arkadaşımız, isim olarak önemli. İktidarın gözdağı verdiği anlaşılıyor. İktidar bize diyor ki, ‘Kürt gazetecilere destek vermeyin, uzak durun’ deniyor. Tutuklanan üç isim de özel olarak seçilmiş isimler” dedi.

Türkiye’de baskı rejiminin uygulandığını söyleyen Olcayto, “Biz korkmuyoruz. Ellerinden geleni yapsınlar. Meslek örgütleri olarak her zaman dik durmaya çalışacağız. Arkadaşlarımızın biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu yanlıştan dönülmesi iktidar için de daha hayırlı olacaktır” diye belirtti.

GÜÇ: GAZETECİLER ARTIK HABERLERİNİ CEZAEVİNDEN GEÇİYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı (TGS) Uğur Güç, 7 Haziran’dan beri Kürt illerinde yaşanan çatışmalı süreçte birçok gazetecinin tutuklandığını ve internet sitelerinin engellendiğini hatırlattı.

Özgür Gündem Gazetesi’ne açılan soruşturmalara dikkat çeken Güç şunları söyledi: “Türkiye’de gerçekleri anlatan gazetecilere soruşturma açılmayan bir gün yok. Gazeteciler haberlerini artık cezaevinden geçiyor. Cezaevinden haber yapıyor. Bugün 44 yayın yönetmenine soruşturma açılmış durumda. Bu 44 yayın yönetmeni aynı iddianamelerle soruşturma içinde ama bazı yayın yönetmenlerine takipsizlik kararı verdiler. Bazılarının davalarını Eylül’e Ekim’e verdiler ancak 3 arkadaşımızı tutukladılar. Bizim burada yapacağımız görev bu dayanışmayı sürdürmek ve büyütmek olacaktır. Arkadaşlarımızı savunmaya ve dayanışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

RSF: DAYANIŞMAYI SÜRDÜRMEK ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN GARANTİSİ OLACAK

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Başkanı Johan Bihr, Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin’in derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Bihr şunları söyledi: “Erol bugün ifade özgürlüğü için yaptığı çalışmalar nedeni ile terörist olarak adlandırılıyor. Her geldiğim dönem yeni bir eşik aşılıyor. Gezi’de de aşıldı, Ahmet ve Nedim tutuklandığında da aşıldı. İnternet yasaklandığında da bir eşik aşıldı. Kürt illerindeki savaşla birlikte gazeteciler tutuklandı yeni bir eşik aşıldı. Yabancı gazetecilerin Türkiye’ye girişi ile birlikte yeni bir eşik aşıldı. Zaman gazetesine yönelik baskı ve şiddetle de yeni bir eşik gördük.”

Türkiye’nin suç haline getirdiği dayanışmanın suç olmadığını ve gazeteciler bakımından da her şeyden önemli olduğuna işaret eden Bihr, “Dayanışmayı sürdürmeye devam edelim. Bu özgürlüğümüzün garantisi olacaktır. Bizim tarafımızdan elimizden geleni yapacağımızdan emin olun. Erol içerde ya da dışarıda fark etmez biz sizinle olacağız” dedi.

EREN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SEFİL DURUMDA

“Adliyeye gitmekten mesleğimizi yapamaz hale geldik” diyen DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, gazetecilerin neredeyse hergün ifade vermek için adliyelere gittiklerini söyledi. Eren, “Bu ülkede basın ve ifade özgürlüğü sefil durumda. Demokrasi için gidiyoruz, basın özgürlüğü için gidiyoruz. İktidar bizi şaşırtmaya devam ediyor” diye kaydetti.

GÜRSEL: CİNNET HALİNİN GÖSTERGESİ

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Kadri Gürsel, Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun tutuklanmasını “cinnet halinin göstergesi” olarak tanımladı. Bunun mantık ya da başka bir şekilde izah edilemeyeceğini vurgulayan Gürsel, saldırılar karşında dayanışmanın büyüdüğünü, daha da büyütülmesi gerektiğini kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir