Mersin’de tutuklu üniversitelilere tahliye

Mersin’de aralarında tutukluların da olduğu 30 üniversitelinin yargılandığı dava için adliyeye yürüyenlere polis saldırdı. Üniversitelilerin adliyeye girmesi engellenirken, davanın ikinci duruşması görüldü. Tutuklu üniversitelilerin tahliyesine karar verildi

Mersin Üniversitesi’nde ırkçı faşistlerin etkinliğine engel oldukları için polis saldırısına uğrayan ve aralarında tutukluların da bulunduğu 30 öğrencinin davası bugün Mersin Adliyesi’nde görüldü.

Yürüyüşe saldırı, adliye kapısında barikat

mersin-dava-24haziran2016-1

Mersin Üniversitesi öğrencilerinin “Karanlığa sırtını dön” diyerek yaptığı çağrıyla saat 08.30’da Mersin Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelenler, adliyeye yürüyüşe geçti. Çevre illerden gelen üniversitelilerin de bulunduğu yürüyüşü polis barikat kurarak engellemeye çalıştı. Polis barikatını aşarak yürüyüşe devam eden üniversitelilere bir süre sonra polis saldırdı.

Saldırının ardından bir araya gelen üniversiteliler, adliyeye ulaştı. Girişlerine izin verilmeyen üniversitelilere adliye kapısında polis bir kez daha barikat kurarak saldırdı. Avukatların adliyeye gelmesiyle içeri giren üniversiteliler, dava başlamadan adliyeden çıkarıldı.

Üniversitelilere tahliye

Davanın ikinci duruşmasına şikayetçi polislerin ifadeleri isimleri gizli tutularak alındı. İfadelerin ardından savcı tutuklu üniversitelilerin tahliyesini istedi. Verilen aranın ardından kararın açıklandığı davada üniversiteliler için tahliye kararı verildi.

Mersin Adliyesi önünde üniversiteliler açıklama yaptıktan sonra, tahliye kararını halaylarla kutladı.

mersin-dava-24haziran2016-2

(Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir