Osmaniye Mülteci kampında DAİŞ’e elbise dikiliyor

Osmaniye’de Türkmen mültecilerin kaldığı AFAD’a bağlı Cevdediye Mülteci kampında kurulan konfeksiyon atölyelerinde El Nusra ve DAİŞ’e kamuflaj elbiselerinin dikildiği ortaya çıktı.

Bayırbucak Türkmenleri adı altında El Nusra ve DAİŞ’e silah ve mühimmat desteği ortaya çıkan Türkiye, şimdi de söz konusu örgütlere kamuflaj diktiriyor. Osmaniye’de bulunan ve tamamı Türkmen mültecilerden oluşan AFAD denetimindeki Cevdediye Mülteci Kampında kurulan konfeksiyon atölyelerinde El Nusra ve DAİŞ’e askeri üniforma üretiminin yapıldığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta Meclis İnsan Hakları Komisyonuna bağlı Mülteci Hakları Alt Komisyonu’nun kampı ziyaret etmesi ile ortaya çıkan görüntü komisyon üyeleri arasında şaşkınlığa neden olurken, komisyon üyesi HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen tarafından fotoğraflandırıldı.

Türkmen mültecilere diktiriliyor

Yaşanan durum karşısında Osmaniye Valisinin kampı terk ettiğini belirten Bilgen, kamp idaresinin yapılan elbiselerin normal olduğunu, buradaki insanların yakınlarına diktiğini ve askeri elbise yapılmadığını, ileri sürdüğünü aktardı. Kamp içerisinde el işi gibi bir çok atölyenin olduğunu da vurgulayan Bilgen, kampta sadece görülmesi gerek yerlerin kendilerine gezdirildiğini kamuflaj elbiselerinin yapıldığı atölyeyi tesadüfen gördüklerini sözlerine ekledi.

‘Her ürün askeri malzeme ile yapılıyor’

Mülteci Alt Komisyonunun Urfa ve Mardin gibi kentlerde bulunan kamp ziyaretlerinin ardından Osmaniye’de bulunan Cevdediye kampını ziyaret ettiğini hatırlatan Bilgen, kampta kalan mültecilerin sorunlarını dinlediklerini ve kampta mülteciler arasında seçilen muhtarlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerinin bilgisini paylaştı. Yapılan görüşmelerde kampta mültecilerin şikayetleri aktarıldığını ardından kampı gezdiklerini dile getiren Bilgen, kampta kurulan el işi atölyelerinin yanı sıra dikim atölyelerinde olduğunu ve bu atölyelerde üretilen bütün ürünlerin askeri malzeme ile yapılan kamuflaj elbiseleri olduğunu kaydetti.

‘Bu durumun izahatı yok’

Mülteci haklarının temel insan hakkı olduğunu anımsatan Bilgen, bu tartışma götürmez bir gerçek olduğunu ve bunun makul bir izahının olamadığını sözlerine ekledi. Türkiye’de bu devasa sorunun çözümünün Suriye’de barış ortamının sağlanması ile mümkün olabileceğini de dile getiren Bilgen, “Ancak savaşa taraf olana bir pozisyon takınmak hem bu soruna bir fayda sağlamaz hem de Türkiye barışı içinde tehlike arz ediyor” dedi.

‘Mülteciler şikâyetçi’

Mültecilerin kapı görevlilerinden kampın temizliğine kadar birçok şeyden şikâyetçi olduğunu anlatan Bilgen, tuvaletlerin önüne set çekilmesi, temel gıda ürünlerinin pahalılığı ve kendilerine dönük kötü muamelelerin son bulması gibi talepleri olduğunu açıkladı.

Konfeksiyonlarda üretim yapılıyor

Hatay’da ise benzer durumların yaşandığı ve Antakya ilçesine bağlı Narlıca, 500 Konutlar gibi mahallerde merdiven altı diye tabir edilen konfeksiyon atölyelerinde DAİŞ, OSÖ, El Nusra ve Ahrar El Şam üyelerine kamuflaj Suriyeli çocuklara dikildiği belirtildi. Günlüğü 10-15 TL’den 12 Saat çalıştırılan çocukların tümünün savaş mağduru olması dikkat çekiyor. (DİHA)

 
One thought on “Osmaniye Mülteci kampında DAİŞ’e elbise dikiliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir