‘Pazar günü İstiklal’in her sokağındayız’

24. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, 24. Onur Yürüyüşü’nü yasaklayan İstanbul Valiliğine yanıt verdi: “Pazar günü Beyoğlu’nun, İstiklal’in her sokağında, her caddesindeyiz.”

24. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, İstanbul Valiliğinin yürüyüşü yasaklama kararına ilişkin açıklama yaptı.

Valiliğin, yasaklama kararı üzerine 24. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi olarak, 26 Haziran’da saat 17.00’da Tünel Meydanı’nda basın açıklaması yapılması için başvuru yapıldığı, ancak bu talebe de olumsuz yanıt verildiği kaydedildi.

Valiliğin, tehditlere karşı LGBTİ’leri korumak yerine, Anayasa’da demokratik bir hak olarak yer alan “Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanunu”nu ihlal etmeyi tercih ettiği belirtildi.

‘PAZAR GÜNÜ BEYOĞLU’NUN HER SOKAĞINDA, HER CADDESİNDEYİZ’

“14. Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştiremeyeceğimizi üzüntüyle duyuruyoruz” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ancak bizim kendimize duyduğumuz güven, ufkumuz ve hayallerimiz bir yürüyüşten, İstiklal Caddesi’nden, bu şehirden ve bu ülkeden çok daha geniştir. Varoluş mücadelemiz dünü, bugünü ve geleceği aşar çünkü biz hep buradaydık, buradayız ve burada olacağız.

Hatırlarsanız, Emniyet güçleri Trans Onur Yürüyüşü’nde basın açıklamasını okumaya ve bir arada durmaya çalışan insanlara “Lütfen dağılın ve hayatın normal akışına dönmesine izin verin,” diye seslenmişti.

Biz de bu çağrıya riayet ediyoruz: 26 Haziran Pazar günü, İstiklal Caddesi’nin her köşesine dağılıyoruz. “Hayatı ‘normal’ akışına döndürmek” için Pazar günü Beyoğlu’nun her sokağında, her caddesinde birbirimize kavuşuyoruz.”

‘İSTİKLAL’İN SOKAKLARINI DOLDURMAKTAN VAZGEÇMİYORUZ’

12 yıl boyunca büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen onur yürüyüşlerinin varoluş, onurlu bir yaşam sürme ısrarı ve her geçen yıl büyüyen mücadelenin kutlandığı bir alan olduğu belirtildi ve şunlar kaydedildi: “Onur Yürüyüşü, insanlığa bir hayal kurdurur: Bu dünya başka türlü olsaydı, nasıl insanlar olurduk? Ne giyer, ne arzular, ne eyler, ne söylerdik? Bu kentin sokakları neye benzerdi? Aşkla örgütlenseydik, bizi birbirimizden ne koparabilirdi? Bedenimiz, emeğimiz ve geleceğimiz bizim elimizde olsaydı, nasıl olurdu? Yürüyüşümüzü gerçekleştiremesek de aklımızda bu hayallerle İstiklal’in sokaklarını doldurmaktan vazgeçmiyoruz.

Bize dayatılan hayatı reddediyoruz. Şiddeti ve baskıyı normalleştiren, bizi yok sayan bir hayat değil, kendi seçtiğimiz, onurla varolduğumuz hayatı yaşamaya devam ediyoruz ve “Hayatı ‘normal’ akışına döndürerek”: dağılıyoruz, dağılıyoruz, dağılıyoruz…” (ETHA)

 
One thought on “‘Pazar günü İstiklal’in her sokağındayız’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir