Samsun’da yakalanıp tutuklanan Nusra militanına ilk duruşmada beraat kararı

Erdoğan’ın son dönemde ısrarla “El Nusra’yı neden dost olarak kabul etmiyorsunuz?” söylemi sonrası  Samsun’da El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi militanı olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 24 yaşındaki Lokman Ö. delil yetersizliğinden beraat etti

Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Suriye’de Nusra Cephesi saflarında savaşan Lokman Ö. adlı kişinin karayolu ile Samsun’a geleceğini belirledi. Samsun girişinde jandarma ile birlikte önlem alan ekipler, Lokman Ö.’yü bir firmaya ait otobüste gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen Lokman Ö.  tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Erdoğan: “El Nusra’yı neden dost olarak kabul etmiyorsunuz?”

Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan hakkında dava açılan ve 10 yıla kadar hapis cezası istenen Lokman Ö. ilk kez hakim karşısına çıktı. Kocaeli Cezaevi’nde yatan sanık, duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

“Hatay’dan yürüyerek Suriye’ye geçtim”

Mahkeme heyetine ifade veren Lokman Ö., Suriye’deki Türkmenlere katılmak için bölgeye gittiğini ve Nusra’nın varlığını öğrendikten sonra da bu örgütün saflarında savaştığını söyledi.

Lokman Ö.’nün ifadesi şöyle:

Suriye’deki Türkmen halkının mağdur olduğunu haberlerde görüyordum. Bu zulme tepki olarak Suriye’ye gitmeye karar verip sosyal medya yardımıyla Türkmenlerle bağlantı kurmaya çalıştım. Daha sonra Türkmenlere yardım eden Nusret Cephesi’nin varlığını öğrendim. Bağlantı kurdum. Daha sonra tek başıma Hatay’dan yürüyerek Suriye’ye geçtim. Nusret Cephesi’nin Türkmenlerle hareket ettiğini düşünüyordum. Beni karşıladılar. Bir ay eğitim gördüm. Silah kullandım, ancak çatışmalara katılmadım. Nusret Cephesi’nin terör örgütü olduğundan haberim yoktu. Benim bu örgütle bağlantım oldu, ancak herhangi bir bağım olmadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin listesinde böyle bir terör örgütü olduğunu bilmiyordum. Benim tek amacım Türkmenlere yardım etmekti. Daha sonra yakınımda patlayan bir bombadan gelen şarapnel parçasıyla yaralandım. Nusret Cephesi’nin El Kaide’den ayrılan bir örgüt olduğunu yaralandıktan sonra öğrendim. Tedavim tamamlanınca yine tek başıma yürüyerek Hatay’dan geçip Türkiye’ye girdim. Terör örgütü üyesi değilim. Beraatimi istiyorum.

Sanık ifadesinin ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti Lokman Ö.’nün  delil yetersizliğinden beraatine karar verip tahliye etti. (Kaynak: Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir