‘Tutuklamalar basın özgürlüğüne saldırıdır’

Özgür Gündem gazetesiyle sergiledikleri dayanışma nedeniyle tutuklanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun serbest bırakılması için Metris Hapishanesi önünde açıklama yapan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), tutuklanmaların basına saldırı olduğunu söyledi.

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı sergiledikleri dayanışma gerekçesiyle tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’in tutuklanmasına ilişkin protestolar sürüyor.

RSF ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) üyeleri, sergiledikleri dayanışma nedeniyle “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun serbest bırakılması için Metris Hapishanesi önünde eylem yaptı. Eyleme çok sayıda gazetecinin yanı sıra HDP Şırnak Millevtekili Ferhat Encü’de katıldı.

Hapishane önünde heyet adına konuşan RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Türkiye’de basına yönelik baskıları kınadı. Başta Türkiye ve dünyadaki gazeteciler olmak üzere herkesin dayanışma göstererek bu tutuklamalara tepki göstermesi gerektiğini söyleyen Deloire, “Arkadaşımız ve Türkiye Temsilcimiz olan Erol Önderoğlu ile birlikte tutuklu tüm basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. Türkiye’de basına yönelik ciddi saldırıların yaşandığını belirten Deloire, gerekli araştırmaları yaptıklarını söyledi.

Delegeasyon heyeti içerisinde yer alan Uluslararası İnsan Hakları Temsilcisi Martin Prader ise tutuklama kararlarına tepki göstererek, dayanışma mesajı verdi.

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı ve GÖP Dönem Sözcüsü Kadri Gürsel, Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun olmayan bir suçtan dolayı tutsak edildiğini söyledi. Gürsel, yasal bir gazetede sembolik olarak bir günlüğüne yapılan yayın yönetmenliğinden dolayı teröre destekle suçlanmasına tepki gösterdi ve ekledi: “Bu basın özgürlüğüne saldırıdır. İnsan haklarını bu arkadaşlarımızı hapishanesine atanlar dayanışmayı ve basın özgürlüğü mücadelesini bu yolla yok etmek ve engellemek gibi amaç içindeyseler bilsinler ki bu mücadele daha da tırmanacaktır. Bunun kanıtı da buradaki mevcudiyetimizdir, sizin mevcudiyetinizdir. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir