222. F Oturması: Hasta tutsak Mehmet Yamaç’a özgürlük istendi

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 222. kez hasta tutsaklar için oturma eylemi yaptı. Bu haftaki eylemde, Mehmet Yamaç’ın serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için başlattığı oturma eyleminde 222. hafta geride bırakıldı.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan oturma eyleminde, “Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın” ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Hasta tutuklular serbest bırakılsın” yazılı pankartlar açıldı. Bu haftaki eylemde hapishanede yaşanan sorunlar ve Kürdistan’da yaşanan katliamlara karşı bedenini ateşe veren Mehmet Yamaç‘ın durumuna dikkat çekildi.

İHD üyesi Ümit Dolu, müebbet hükümlü olan Mehmet Yamaç’ın 20 yıldır hapiste olduğunu ve 2000 yılında hapishanelere yönelik yapılan katliamlar sırasında yaralanarak göğüs kafesinin kırıldığını söyledi. Mehmet Yamaç’ın katliam sırasında atılan bombalar ve kimyasal gazlar nedeniyle akciğerinin bir bölümünü yitirdiğini kaydeden Dolu, tedavisi yapılmayan Yamaç’ın sürgün sevk sırasında kalp krizi geçirdiğini belirtti.

Dolu, “İsteği dışında Edirne F Tipi Hapishane’sine sevk edilen Yamaç, hapishanede yaşanan sorunlar ve Kürdistan’da yaşanan katliamlara karşı 28 Nisan 2016’da bedenini ateşe verdi” diye konuştu. İnsan hakları savunucuları olarak Mehmet Yamaç’a ve tüm hasta tutsaklara yaşatılan insanlık dışı uygulamalara ve tecrit işkencesine herkesi mücadeleye çağıran Dolu, “Sıra bize gelmeden sesimizi birleştirelim” dedi.

Trakya Üniversitesi Araştırma Hastane’sinde tedavisi devam eden Mehmet Yamaç’ı ziyaret eden Avukat Gül Atay hazırladıkları raporu aktardı. Atay, Yamaç’ın tek başına televizyonu olmayan bir odada kaldığını kaydetti. Doktor ve hemşirelerin Yamaç’a kötü muamelede bulunduğunu belirten Atay, hasta tutsak Yamaç’a kitap, dergi ve gazete verilmediği söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir