Dayanışma engellenemez!

“Dayanışma engellenemez” diyerek toplanan Eskişehir demokrasi güçleri, Özgür Gündem ile dayanıştıkları gerekçesiyle tutuklanan Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin serbest bırakılmasını istedi.

Eskişehir demokrasi güçleri, Özgür Gündem ile dayanıştıkları gerekçesiyle tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin için açıklama yaptı. İsmet İnönü Caddesi’nde toplanan kitle, “Dayanışma engellenemez, tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın” pankartını taşıyarak, “Özgür basın susturulamaz”, “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı. Polis ablukasında yapılan etkinlikte konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ahmet Uluçelebi, Özgür Gündem’in 90’larda adeta temellerinin bombalanarak yıkıldığını, birçok muhabirinin ise karanlıktan beslenenler tarafından katledildiğini hatırlattı.

Muhalif basından çok sayıda televizyon kanalı ve gazetenin kapatılacaklar listesinde olduğuna dikkat çeken Uluçelebi, biat etmeyenlerin ise hükümet baskısı ile işten atıldığının altını çizdi.

‘Küfür ve öfkeyle hitap ediyor’

Süren savaş ortamına dikkat çeken Uluçelebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdiye kadar hiç tarafsız olmadığını belirterek, “Gerçeğe, aydınlığa, Kürde, Aleviye, kadına yani kısacası kendinden olmayan bütün kesimlere düşmanlığı şiddeti, saldırıyı örgütleyip küfür ve öfkeyle hitap ediyor” dedi.

‘İnkâr, imha ve ırkçılık hükümet yetkililerince yürütülüyor’

Gazetecinin görevinin halka doğru haberi ulaştırmak olduğunu dile getiren Uluçelebi, şöyle devam etti: “Cizre, Sur yakılıp yıkılıyor, ‘terörist’ diyerek yaşlı kadınlar ve çocuklar öldürülüyorsa, Nusaybin uçaklara bombalanıyorsa, HDP’li vekiller Hitlervari kumpas ve kuşatmalarla linç ediliyorsa, gazete ve tv’ler gezide olduğu gibi penguen mi yayınlayacak yoksa gerçeği mi? İnkâr, imha ve ırkçılık bizzat hükümet yetkililerince yürütüyor.”

Uluçelebi, Özgür Gündem ile dayanışan aydınlar başta olmak üzere tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir