Kayıp yakınları: Hurşit Külter 30 gündür nerede?

“Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile 385’incisi kez bir araya gelen kayıp yakınları, 1994’te Gomak köyünde gözaltına alındıktan sonra katledilen Hamet Barut’un faillerinin bulunarak cezalandırılmasını istedi. Eylemde, DBP Şırnak Yöneticisi Hurşit Külter’den 30 gündür haber alınamadığı vurgulandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 385’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme, kayıp yakınlarının yanı sıra kurum temsilcileri ve insan hakları savunucuları katıldı. Eylemde, 1994 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Gomak köyüne düzenlenen baskında askerlerce alıkonulan ve bir hafta sonra köyün 5 km uzağında infaz edilmiş halde bulanan Hamet Barut’un faillerinin bulunup, cezalandırılması talep edildi.

Hurşit Külter 30 gündür kayıp!

İHD Amed Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, faillerin bulunup yargılanması için mücadele ettiklerini, ancak buna karşılık faillerin cezasız bırakıldığını hatırlattı. Pasur’un Nedera köyünde kaybedilip ve ardından öldürülerek toplu mezara gömülen 11 köylünün duruşması, JİTEM ve Lice davalarının geçtiğimiz hafta görüldüğünü ancak sudan sebeplerle ertelendiğini belirten Örhan, bu davaların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Şırnak’ta DBP İl yöneticisi Hürşit Külter’in, gözaltına alınmasının üzerinden 30 gün geçmesine rağmen, devlet yetkilileri tarafından resmi olarak kabul edilmediği belirtti. Külter’in babaannesinin önceki gün yaşamını yitirdiğini hatırlatan Örhan, “Maalesef gözü açık gitti” dedi.

‘Vahşeti raporladıkları için tutuklandılar’

Özgür Gündem Gazetesinin nöbetçi eş genel yayın yönetmenleri Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’nin tutuklanmasına da tepki gösteren Örhan, Kürdistan’da yaşanan vahşeti raporlayıp, uluslararası kuruluşlarla paylaştıkları için tutuklandıklarını söyledi.

‘Bedeninde 32 kurşun çıktı’

Örhan’ın ardından, 1994 Amed’in Pasur (Kulp) ilçesinde bulunan Gomak köyüne düzenlenen baskında askerlerce alıkonulan ve bir hafta sonra köyün 5 km uzağında infaz edilmiş halde bulanan Hamet Barut’un oğlu Hüseyin Barut, babasının katlediliş hikayesini anlattı: Barut şunları belirtti: “06.05.1994 tarihinde Bolu Tugayına bağlı askeri birlikler köyümüze baskın yaptı. Baskında tüm köy halkını toplayıp insanları köy meydanında darp ettiler. Babamı da alıp götürdüler. Buna tüm köy halkı tanıktır. 12 Mayıs 1994 günü babamın dayısı, köyümüzün 5 km uzağında yol kenarında yarı gömülü bir ceset görüyor, üstünü açtığında babamın cesedi olduğunu görüyor. Cesedi, Diyarbakır Devlet Hastanesine götürüyorlar, hastanede yapılan otopsi sonucunda bedenine 32 kurşun sıkılmış olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra babamın cesedini köye getirip defnettik. Olayla ilgili hukuki süreci takip ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir