Kazım Koyuncu mezarı başında anıldı

Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 11. yılında Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki mezarı başında anıldı. Anmada konuşan Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş, “Artvin halkının yanında tanka, topa, tüfeğe ve gaza direnebilmektir Kazım’ı anmak. Bunu yapamıyorsak Kazım’ı anmış olmayız” dedi.

Akciğer kanserinden dolayı 33 yaşında hayatını kaybeden Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun Artvin’in Hopa İlçesi Yeşilköy Köyü’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Törene Kazım Koyuncu’nun annesi Hüsniye ile kardeşleri Canan, Hüseyin Orhan, Oğuz ve Niyazi Koyuncu ile Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Beşli, CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş, SGD ESP, HDP, Trabzonspor’un “Vira”, Hopaspor’un “Denizin Asi Çocukları” ve “Şehrin Azizleri” taraftar grupları ve dostları katıldı. Taraftar grupları Kazım’ın mezarına atkı ve formalar bıraktı ve “Hiç bir düş yarım kalmayacak” pankartı açtılar.

Kazım Koyuncu’nun ölüm saati olan 12.57’de saygı duruşu ile başlayan törende konuşan arkadaşı Adem Kuyumcu, her gün doğayı ve denizi kaybettiklerini belirterek Kazım Koyuncu için daha fazla sahip çıkma ve mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti, aksi takdirde kültürlerin ve halkların yok olacağını savundu.

‘KAZIM GİBİ OLMADIKÇA MEMLEKET VE DÜNYA DEĞİŞMEYECEKTİR’

Koyuncu ailesi adına konuşan Hasan Bilgin de Kazım Koyuncu’yu, Kazım Koyuncu yapan babası Cavit Koyuncu’yu 23 Nisan’da kaybettiklerini hatırlattı, babasının yokluğunda ilk anma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Hasan Bilgin, “Her yıl kötüye giden, kahır solunan günlerden geçiyoruz. Bu günlerde Kazım’ı anmak ve onun gösterdiği yoldan yürümek daha da bir anlam kazanıyor. Kazım bizlere ağır bir yük yüklüyor. Ona, ‘Şair ceketli çocuk’ diyoruz. Bizlerde birer, ‘Şair ceketli çocuk’ olmak konumundayız. Ya bu yükü omuzlayacağız, yada Kazım’ı sade bir güzel, bir anı olarak hatırlayacağız. ‘Doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem’ diyen Kazım’ı anlamak yetmez. Kazım gibi olmadığımız müddetçe bu kahır kokan hava, memleket ve dünya değişmeyecektir” dedi.

Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Barış Beşli de, her 25 Haziran’da gözlerinin dolduğunu söyledi. Beşli, “Kazımsız bir dünya Kazımlı bir dünya gibi değil. Dünya ve ülkemizde her gün barışı, yaşamı ve doğruyu savunmak geriye gidiyor. Bu yıl daha da acılıyız. Arkamızda dağ gibi duran Cavit amcamız ne yazık ki Kazım’ın yattığı toprakla buluştu. Ne mutlu bize ki Cavit Koyuncu, Kazım Koyuncu’nun babası. Bir gün Cavit amca Kazım için, ‘Kaymakam olsun diye İstanbul’a yolladık, bu kaval üflüyor’ dedi. Cavit amca bunu söylerken oğlunun ne kadar doğru bir iş yaptığının da çok iyi bilincindeydi” diye konuştu.

‘ARTVİN HALKININ YANINDA TANKA, TOPA, TÜFEĞE VE GAZA DİRENMEK KAZIM’I ANMAKTIR’

Kazım Koyuncu’nun iyi bir doğa savaşçısı olduğunu belirten Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş ise “Sermaye grupları, ‘Artvin’in altını üstüne getirerek Cerattepe’de madeni çıkaracağız, Artvin’i yaşanmaz hale getireceğiz’ diyor. Kazım’ı anmak ve sahip çıkmak, Cerattepe’deki maden direnişinin yanında yer alabilmektedir. Artvin halkının yanında tanka, topa, tüfeğe ve gaza direnebilmektir Kazım’ı anmak. Bunu yapamıyorsak Kazım’ı anmış olmayız” dedi.

Anma konuşmaların ardından sona erdi. (ETHA)

 

Kazım Koyuncu belgeseli:
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir