Lice için büyük çağrı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Eş Başkanları Toplantısı başladı. Toplantıda, Lice’de 4 gündür devam eden operasyonlara karşı ilçeye gidileceği duyuruldu.

Toplantıda, herkese Lice’ye gitme ve operasyonlar duruncaya kadar oradan ayrılmama çağrısında bulunulurken, “AKP ile bu saatten sonra bir çözüm gelişmez. Arkadaşlarımızın morallerini bozmadan zafere inanması gerekiyor” mesajı da verildi.

lice cagri-3

HDP, DBP ve Belediyesi çalışanlarına dönük baskılar, gözaltılar, tutuklamalar ile belediyelere dönük gerçekleşen keyfi baskılar ve kayyum atamalarına dönük Amed Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda eşbaşkanlar toplantısı düzenleniyor. Toplantı salonuna DBP bayrakları ve “Türkiye’de demokrasiyi, Kürdistan’da özerkliği inşa ediyoruz” pankartı asıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Başkanları Leyla Güven ve Hatip Dicle, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Amed Belediyeleri Eş Başkanları, DBP-HDP il ve ilçe yöneticileri ile DBP MYK üyeleri katıldı.

TUNCEL: HALKIN İRADESİNE SALDIRIYORLAR

lice cagri-2

Tuncel, açılış konuşmasında şunları belirtti: “Partimize karşı sistematik bir baskının olduğunu belirtmek istiyoruz. Hurşit arkadaşımız hala kayıp ve hiçbir haber alamıyoruz. Devletle bağlantısı olan kişiler Hurşit’in ellerinde olduğunu söylediler ama sonra kendisinin nerede olduğunu bilmediklerini söylediler. Bu toplantımızda belediyemizin çalışmalarını, yerel yönetimlerin çalışmalarını tartışacağız ve konuşacağız beraber. Mesele sadece kayyum atamaları değil, mesele sadece tutuklamalar da değil, mesele halkın iradesine dönük bir saldırı meselesidir. Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın binbir zorlukla başlattığı müzakere süreci herkes için bir umudu temsil ediyordu. Ülkenin her yerinde barış iklimi yaşandı. Herkes barışı konuşurken dönemin başbakanı Erdoğan ‘masa yok, süreç yok’ diyerek ‘Çöktürme Planı’nı devreye soktu.”

’15 BİN KÜRDÜN ÖLMESİ PLANI!’

“10 bin Kürdün tutuklanması, 15 bin Kürdün ölmesi var. 13 bin Kürdün yerinden göç ettirilmesi var. Hâlâ herkesin terör örgütü olarak gördüğü EL-Nusra’yı akjlamak peşindeler” diyen Tuncel, şöyle devam etti:

“Demokrasiyi temsil eden HDP’yi parlamentodan atarak kendi soykırım politikalarını devreye sokmak istiyor. Bugüne kadar AKP faşizmi yönetimi nedeniyle 175 arkadaşımız gözaltına alınmış birçoğu da tutuklanmıştır. 21 belediye eşbaşkanımız tutuklu. Son 2 yıldır müfettişler belediyelerimizden çıkmıyor, 2 yıldır belediye eşbaşkanlarımız üzerinde bir baskı ve saldırı var. Kendi politikalarını devreye sokmak için, Kürt düşmanlığını yaymak için katliamlar gerçekleştiriyor. Asıl amacı Kürtleri yok etmektir.”

‘BU HALK BOYUN EĞMEZ!’

4 bin yıl önce gençlerin ölümünü reva görenlerin bugün Tayyip Erdoğan şahsında bir kez daha canlandığını söyleyen Tuncel, “Erdoğan tarihi çok seviyor ya, yatıp kalkıp Osmanlı döneminden bahsediyor ya gitsin biraz da Ortadoğu tarihini araştırsın. Bu halkın kaç bin yıldır direndiğini bir görsün. Bu halk tarih boyunca boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecektir. Bizim bu mücadeleden vazgeçeceğimizi düşünüyorlarsa boşuna hayal kurmasınlar. Biz devletin bütün şiddet politikalarına karşı direnerek bugüne geldik. ‘Biz istediğimizi yaparız kayyum atarız’ diye düşünmesinler. O belediyeler halkın belediyeleridir ve biz halkın iradesini ölümüne dahi olsa koruyacağız. Hiç kimse heveslenmesin. Biz halkın iradesini onların eline bırakmayacağız. Sen hesap ver önce. Yaptıklarının hesabını sen vereceksin, er ya da geç yargılanacaksın” diye kaydetti.

‘MORALİMİZ YÜKSEK OLSUN’

Bu olanların sorumlularını yargılatacaklarına vurgu yapan Tuncel, şunları da ifade etti: “Mücadelemiz asıl şimdi başlıyor. Bugün Lice, Silvan, Hani bombalanıyor. Halkımız evlerinden atılıyor ve göç politikası uygulanıyor. Ben buradan tüm eşbaşkanlarımıza, meclis üyelerimize ve halkımıza çağrıda bulunuyorum. Lice’ye, Silvan’a sahip çıkalım ve buna karşı demokratik tepkimizi gösterelim. Kürdün evini başına yıkarak, Kürtlere devlete bia ettireceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Kürtler her şeyin farkında ve buna göz yummayacaktır. AKP bu ülkeyi bölünmeye götürüyor. AKP ile bu saatten sonra bir çözüm gelişmez. Arkadaşlarımızın morallerini bozmadan zafere inanması gerekiyor. Bir omuz verirsek zafer bizimdir. Kürdistan halkı için yebni bir dönem başlıyor ve bizler de Kuzey Kürdistan’daki halkın öncüleri olarak bu omuz vermeye hazırız. Halkımızın özlem duyduğu yeni yaşamı kurmak için önemli sorumluluklar var ve bizlere de önemli görevler düşüyor. Güçlü bir başlangıç yapmanın zamanı geldi.”

GÜVEN: HALK TERK ETMEYECEK

lice cagri-1

Binlerce askerin Lice’ye getirildiğini belirten DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Dönemin suçluları yargılanması gerekirken bugün tekrar Lice’de yeni katliamlar peşindeler. Buna karşı Türkiye halkları ise sessizliğini koruyor. İnsanlar canlı bir şekilde bodrumlarda katledildi. Mesele hendek meselesi değil, statü meselesidir. Seyit Rıza ve Şêx Said de hendek kazmışlardı. Tarihe baktığımızda buna karşı ne vardı… Belki konumlar ve tarihler farklıydı ama sebep aynıydı. Onlar için stratejisiz olan yerleri değiştirmek istiyorlar. Bu onların planıdır, ama onlar da iyi bilsinler ki biz bu planı bozacağız. Halkı yerinden göç ettirmelerine izin vermeyeceğiz. Biz Gever’den, Czre’den, Sur’dan iyi biliyoruz ki çatışmalar yoktu ama yasağı devam ettirdiler. Evleri, sokakları bilerek yakıp yıktılar. Böyle yaparak halkı şehirlerden çıkarabileceklerini düşündüler ama halkımızı hala tanıyamamışlar. Bu halk ’90’larda terk etmedi bu toprakları, şimdi mi terk edecekler?”

LİCE İÇİN ÇAĞRI

AKP planlarının amacına ulaşmasına izin vermeyeceklerini belirten Güven, şunları belirtti: “Sanıyorlar ki kayyum atayınca belediyeler onların olacak. Onların hizmeti halkımıza lazım değil. Halkımız şuan sessiz diye teslim aldıklarını sanıyorlar ama halkımız nerede nasıl ses çıkaracağını iyi biliyor. Biz kayyumu da sadece bir yönden ele almıyoruz. Bu saatten sonra kayyum gelecek diye tedirgin olup çalışmalarımızı aksatmayacağız. Tam tersi çalışmaları daha çok artıracağız ve halka hizmet etmeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız büyük bir heyecan ile çalışmalarını yürütüyor ve biz de bunu görüyoruz. Biz de öncüler olarak omuzlarımıza ne düşüyorsa kaldıracağız ve hizmette kusur etmeyeceğiz. Kayyum ne kadar önemliyse bile gündemimizde olan Lice’dir ve bizim için en önemli olan şey odur. Lice’yi kimsesizleştirmek istiyorlar ama biz buna izin vermeyeceğiz . Yarın da toplu bir şekilde Lice’ye gideceğiz ve bu bombardımanlar durana kadar oradan ayrılmayacağız.”

KOÇYİĞİT: KARDEŞ BELEDİYELER AYAKLANMALI

lice cagri-5

İktidarın hiçbir ötekiye tahammül edemediğini ifade eden HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de “Bugün karar vermesi gerekenlerin Türkiye halkları olduğunu söyledi. “Bugün kaybedecek olan sadece Kürdistan halkları değildir” diyen Koçyiğit, şunları söyledi: Bugün Diyarbakır belediyesine kayyum atayan iktidar yarın İzmir belediyesine de atayacaktır. Bugün HDP’nin vekilini tutuklayanlar, yarın CHP’nin vekilini hatta en küçük çatırmada MHP’nin de vekilini tutuklayacaktır. Halkın bütün itirazlarını bastırmaya çalışıyorlar. Bugün Kürdistan’daki belediyelere el koyma meselesine en başta İstanbul Belediyesi kıyametler koparmalıdır. Bizim belediyelerimizin kardeş belediyeleri ayaklanmalıdır, sokağa dökülmelidir ‘siz naısl kardeş belediyelerimize kayyum atarsınız’ demelidir. Bir zamanlar Avrupa Birliği’nin yolu Amed’ten geçer diyorduk. Sadece Avrupa’nın değil, her yol Amed’den geçer.” (ANF)

 
2 thoughts on “Lice için büyük çağrı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir