Lice’de köylülerin çağrısı üzerine bölgeye giden 80 kişilik DBP-HDP heyeti gözaltına alındı

Lice’de köylülerin çağrısı üzerine askeri operasyon bölgesine doğru harekete geçen 80 kişilik DBP-HDP heyeti, asker tarafından gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askeri operasyonlar tüm yoğunluğuyla sürerken; Lice-Bingöl arasında kalan Hedik ve Xosor köylerindeki yurttaşların kendilerini arayıp can güvenlikleri olmadığını söylemesi üzerine aralarında Silvan ve Dicle belediye eş başkanları ile DBP ve HDP’nin Diyarbakır il yöneticilerinin de bulunduğu 80 kişi bölgeye doğru harekete geçti.

Lice yolunda üç arama noktasından geçti ancak dördüncü arama noktasında asker ve korucular tarafından durduruldu. Özel güvenlik bölgesi kararını protesto eden ve köylülerin güvenliği için geldiklerini söyleyen heyet, GBT kontrollerinin ardından askeri araçlarla gözaltına alındı. Zırhlı araçlara bindirilen 80 kişi Lice İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldü.

DİHA’nın telefonla görüştüğü Silvan Belediyesi Eş Başkanı Zuhal Tekiner, köylülerin çağrısı üzerine yola çıktıklarını ancak saatlerce bekletildikten sonra gözaltına alındıklarını aktardı. Tekiner, bekleyiş sırasında askerlerin kendilerini tehdit ettiğini ve söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir