Özgürlük Nöbeti 4. gününde; Dayanışma özgür hissettiriyor

Özgür Gündem ile dayanıştıkları için tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Gazeteci Erol Önderoğlu ile yazar Ahmet Nesin için başlatılan özgürlük nöbetini 4’üncü gününde nöbeti THİV ve Barış İçin Akademisyenler devraldı. Tutuklu 3 isimin özgürlüğü için balonların uçurulduğu nöbete, avukatı aracılığıyla mesaj gönderen Fincancı, “Duvarların ardında olmak özgürlüğümüzden zerre eksiltmiyor” dedi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasına katıldığı için tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin için başlatılan özgürlük nöbeti 4’üncü gününde de sürdü. Fincancı’nın tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde tutulan nöbet eylemini bugün THİV ve Barış İçin Akademisyenler devraldı. Nöbete İstanbul Tabip Odası üyesi hekimler ve Fincancı’nın öğrencileri de destek verdi.

“Özgürlük Nöbeti Şebnem, Ahmet, Erol yalnız değildir” pankartının açıldığı nöbette tutuklu üç ismin fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı.Nöbette ayrıca Fincancı için oluşturulan deftere destek mesajları yazılarak avukatları aracılığıyla Fincancı’ya iletildi.

Nöbette açıklama yapan Barış İçin Akademisyenler’den Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu, tutuklananların yanlarında olduklarını ve mücadelelerini sürdürdüklerini belirterek, “Düşünce hürriyetinin yok sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi. THİV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ise tutuklananların ülkenin onuru olduğunu söyledi. Bakkalcı, Fincancı’nın Cizîr’de, Sûr’da verdiği insan hakları mücadelesini de hatırlatarak, 3 ismin özgürlüklerine kavuşana kadar nöbette olacaklarını ve dayanışmayı büyüteceklerini söyledi.

TTB Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Tükel ise Özgür Gündem gazetesinin ciddi baskılar altında olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle kişi ve fikir özgürlüğü de baskı altında.Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan şey olan biten hakkında doğruları öğrenmektir” dedi. Tükel, geri adım atmadan mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Nöbette söz alan Fincancı’nın öğrencisi Hakan Haydarlar ise daha önce de tutuklu bulunan hocaları için cezaevi önünde olduklarını hatırlatarak, “Laik, özgür ve kardeşçe yaşanabilecek bir ülke olana kadar teslim olmayacağız. Mücadeleye devam” dedi.

Öte yandan Fincancı’yı ziyaret eden avukatı Meriç Eyüpoğlu cezaevi çıkışında Fincancı’nın yazdığı mesajı nöbettekilere okudu. Fincancı mesajında, “Canlar, dostlar, içeride değil her sözcüğünüzle biraz daha dışarıda yanı başınızda sizlerle birlikte hissediyorum. Bilin ki asıl özgürlük bu. Duvarların ardında olmak özgürlüğümüzden zerre eksiltmiyor. Dayanışmayla” dedi.

Nöbet, 3 ismin özgürlüklerine kavuşması dileğiyle balonların uçurulmasıyla ve çekilen halaylarla son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir