Suruç için adalet Ceren Baran için adalet

Ankara’da kadınlar Ceren Baran’ın katledildiği yerde basın açıklaması yaptı, “Suruç için adalet, Ceren Baran için adalet” istedi.

Kadınlar, Suruç şehitleri ve ayrılmak istediği sevgilisi tarafından 10 Mayıs’ta Konur Sokak’ta katledilen Ceren Baran için anma yaptı.

HDP İl Eş Başkanı Birsen Kaya’nın da katıldığı eylemde “Katledilen kadınlar isyanımızdır“, “Suruç için adalet, herkes için adalet“, “Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere“, “Ceren Baran isyanımızdır“, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” şeklinde slogan attı.

Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Elisabetta Carcar, “Suruç Katliamının yıldönümü yaklaşırken 33 noktada, 33 adalet eylemini bugün ayrılmak istediği sevgilisi tarafından 10 Mayıs günü kurşunlanarak katledilen Ceren Baran’ı anmak ve onun özelinde erkek-devlet şiddetiyle katledilmiş tüm kadınlar için adaleti haykırmak için toplandık” dedi.

Kadınların yüzyıllardır baskıya maruz kaldığını vurgulayan Carcar, “Her gün şiddet gören, öldürülmekle tehdit edilen ve öldürülen kadınları en çok kendi isyanımızdan tanırız” şeklinde konuştu. Carcar, bulundukları sokakta katledilen Ceren Baran’ın ambulans görevlisi olduğunu ve özel harekatçı olan çalıştığı Hakkari’den özel izinle Ankara’ya sevgilisi tarafından ayrılmak istediği için katledildiğini kaydetti.

Carcar konuşmasına şöyle devam etti: “Yalnızca erkeğin namusu olmadığımız için değil erkek egemen sisteme kadın devrimciler olarak karşı durduğumuzda da katledildik. Erkek devlet tarafından Suruç’ta, ‘Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere!’ derken de katledildik biz. 342 gün önce, IŞİD tarafından elimizden alındı, Hatice, Aydan, Büşra, Polen, Nazegül, Duygu, Nazlı, Ferdane, Nuray ve Ece. 33 düş yolcusunun içinde, bu sloganda eminimiz ki en gür onların sesi çıkıyordu. Bu yüzden burada bir kez daha hep beraberiz ve, Suruç için adalet, herkes için adaletin kapısını açacak, adalet mücadelelerimiz birbirine güç katacak. Adil bir dünya isteği, tüm kadınların ortak sesi olacak, gökyüzünü dolduracak.” (ETHA)

İmza vermediysen change.org üzerinden devam eden kampanyaya ulaşmak için tıklayın

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir