1 milyon imza ile 1 milyon adalet arayışçısı

Suruç katliamının aydınlatılması için başlatılan “Suruç için adalet, herkes için adalet” imza kampanyasının önemine işaret eden SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, hedefledikleri 1 milyon imzanın amacının en az 1 milyon kişiyi adalet arayışı taraftarı yapmak olduğunu dile getirerek, “Suruç toplumsal vicdanın bir simgesidir” dedi.

oguz yuzgec-SGDFSosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından, 3 Haziran günü startı verilen “Suruç için adalet herkes için adalet” imza kampanyası devam ediyor. Kampanyanın başladığı günden bu yana 17 farklı fraksiyondan gençlik örgütü, kampanyaya destek vererek, yayılmasına destek sundu. Ülkenin dört bir yanında yürütülen kampanya kapsamında sadece İstanbul’da şu ana kadar en az 100 bin imza toplandı. Ülke geneli bir milyon imzanın hedeflendiği kampanya sonucunda Suruç katliamı dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılması istenecek. Katliamın yıl dönümü olan 20 Temmuz’a kadar devam edecek kampanyanın sonucu ise katliamın gerçekleştirildiği Suruç’ta kamuoyu ile paylaşılacak.

Gençlik örgütleri: “Suruç için adalet herkes için adalet”  kampanyasını birlikte yürüteceğiz

Kampanyanın 4 talep üzerinden yürütüldüğünü söyleyen SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, talepleri “Dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması, katliamının belgelerinin açıklanması, sorumluların yargılanması ve Amed, Suruç, Ankara katliamındaki ilişkilerinin aydınlatılması” şeklinde sıraladı.

SGDF’nin kampanya duyurusunun tam metni

Hedefledikleri 1 milyon imzanın amacının en az bir milyon kişiyi adalet arayışı taraftarı yapmak olduğunu dile getiren Yüzgeç, Suruç’un toplumsal vicdanı simgelediğini vurgulayarak, “Hem Kürdistan halkı bakımından Kobanê devrimini sahiplenme hem de Türkiye halkı bakımından da inşa için bedeller verdiğinden kaynaklı çok anlamlıdır. Bu yüzden aslında toplumsal vicdanın bir simgesidir” diye konuştu.

’20 Temmuz’u saraya karşı isyan günü yapalım’

‘Dosyanın tıkandığı nokta gizlilik kararı’

Katliam soruşturmasında hiçbir yolun katledilmediğini ve faillerin hala korunduğunu söyleyen Yüzgeç, katliamı karartma çabası sürdükçe kampanyalar yürütmeye devam edecekleri dile getirdi. “Faillerden adalet talep ederek adalet gelmeyeceğini biliyoruz ama adalet arayışçılarını yan yana getirmek istedik” diyen Yüzgeç, Pirsûs’a adalet gelirse ülkene işlenen birçok katliam için adaletin sağlanabileceğini vurguladı. Yüzgeç, “Gizlilik kararı kaldırılırsa bu işte ne kadar paylarının olduğu açığa çıkacak. Gizlilik kararı ile bizlerin dosyaya erişmemizi engelliyor hem de belgeleri süreç içerisinde eritmek istiyorlar. Dosyanın tıkandığı yer gizlilik kararı” diye konuştu.

20 Temmuz’da Suruç ve Cizre’de olunacak

Katliamın yıl dönümünde çeşitli anma etkinlikleri yapacaklarını da paylaşan Yüzgeç, “16 Temmuz’da Türkiye merkezli ‘Hiçbir düş yarım kalmayacak’ sloganı ile İstanbul’da bir gece düzenleyeceğiz. Kobanê, Rojava devriminin simgesiydi, biz orayı inşa etmek için yolla çıkmıştık, katledildik. Cizre de Kuzey devriminin simgesi. O yüzden de orayla da bir bağ kurmak gerektiğini düşündük. Bu yüzden 20 Temmuz’da hem Suruç hem de Cizre’de olacağız. 24 Temmuz’da İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde anma yapacağız” dedi.

Adalet arayan herkesle yan yana olmak istediklerini belirten Yüzgeç, adalet arayışçılarına, “Yan yana olmaya ihtiyacımız var” çağrısı yaptı. (DİHA)

İmza vermediysen change.org üzerinden devam eden kampanyaya ulaşmak için tıklayın

 
One thought on “1 milyon imza ile 1 milyon adalet arayışçısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir