Alevi örgütlerinden Sivas ve Ankara’da buluşma çağrısı

Alevi örgütleri, tüm demokratik kamuoyunu Sivas katliamının yıldönümünde Sivas’da düzenlenecek anma ve Ankara’da düzenlenecek mitinge davet etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve İstanbul Alevi kurumları, 2 Temmuz Madımak katliamının yıl dönümüne öncesi düzenlenecek anma etkinliklerine ilişkin Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Katliamda yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Alevi köylerinde, topraklarında IŞİD kampları istemiyoruz” ve “Katliamlarla karanlığa teslim olmayacağız” pankartları açılarak, “Sivas’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Anadolu Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, Türkiye halklarına çağrıda bulunarak, faşizme karşı herkesi 2 Temmuz’da Sivas’ta düzenleyecekleri anma etkinliğine çağırdı. Düzgün, bu yılın Alevilerin faşizm karşısında direniş yılı olacağını söyledi.

‘Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin de hala Madımak’ın dumanı tütüyor’

Düzgün’ün ardından basın açıklamasını PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Muhittin Yıldız okudu. Alevilere yönelik devlet politikalarının ülkenin bir bütün Alevisizleştirilmesi projesinden başka bir anlam taşımadığını söyleyen Yıldız, Kürt kentlerine dönük gelişen sıkıyönetim saldırılarına da değinerek, “Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin de hala Madımak’ın dumanı tütüyor” dedi. Yıldız, Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmak, Sivas katliamı hakikatiyle yüzleşme gerçekleşene kadar mücadele edeceklerini söyledi. Alevileri ve tüm duyarlı kamuoyunu 2 Temmuz’da Sivas’ta yapılacak anma ve Ankara’da düzenlenecek mitinge çağıran Yıldız, “Sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, hak mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Gelin 2 Temmuz’da Gezi ruhuyla alanlarda olalım. Sivas katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. Gelin 2 Temmuz’da Sivas’ta olalım. Gelin bu 2 Temmuz’da Ankara mitinginde buluşalım. Bir olalım, birlik olalım, güç olalım” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir