Lice yakılıyor, Diyarbakır halkı bölgeye gidiyor

Saray cuntasının yasaklı bölge ilan ederek helikopterlerden yangın bombaları attığı Lice’de başlayan yangın ekili alanlara kadar geldi, ilçeyi ateş çemberine aldı. Yangın sündürmek isteyenler engellenirken, Diyarbakır’dan yüzlerce kişi olası ölümlere karşı canlı kalkan olmak için yola çıktı.

Saray cuntası tarafından askeri yasaklı bölge ilan edilerek operasyon başlatılan Lice’de helikopterlerden dağlık alanlara yangın bombaları atılıyor. Yangın rüzgarın da etkisiyle ilçeyi ateş çemberine aldı. Yangın sündürmek isteyenler engelleniyor.

Hazro, Karaz ve Lice ilçeleri arasındaki köyleri kapsayan yasaklı bölgede başlatılan askeri operasyon sürerken, 3 gün önce helikopterlerden atılan yangın bombaları sonucu çıkan yangın sürüyor.

Yolçatı (Sisê) köyü başta olmak üzere ilçe geneline yayılan ateş çemberi büyüyor. Kırsal alandaki yangın ekili alanlara ulaşırken, yangının söndürülmesi için bölgeye gidenlerin üzerine ateş açıldı.

HALK LİCE’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI

Lice’de devam eden operasyonlar nedeniyle olası can kayıplarını engel olmak için başlatılan canlı kalkan eylemi kapsamında çok sayıda kişi Diyarbakır’dan yola çıktı.

Dün aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu 75 kişi canlı kalkan eylemi yaptığı için gözaltına alınmıştı. DTK binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi araç konvoyu oluşturarak Lice’ye doğru yola çıktı. Canlı kalkan eylemine HDP Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Nursel Aydoğan da katılıyor.

Yola çıkmadan önce kısa bir açıklama yapan HDP milletvekili Aydoğan, AKP/Saray iktidarının 1990’lı yılları aratmadığını kaydetti, “Önce şehirleri bombaladılar, baktılar ki halk pes etmiyor. Şimdi de vahşet uygulamalarla halkı topraklarından çıkarmaya çalışıyorlar. Halkın evlerinden çıkarılmasına ve bombalanmasına izin vermeyeceğiz. Buna karşı bugün Lice’ye gidiyoruz ve herkesin bu mücadeleye ses vermesini, Lice’ye gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

LİCE’DE 2 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

Lice’de yaklaşık 6 bin askerin katılımıyla başlatıldığı açıklanan operasyonda çatışmalar sürüyor. Banê Dera, Entax ve Cımar köyleri ile Çeme Zixor bölgesinde yoğun çatışmalar yaşandığı öğrenildi. Sabah saatlerinde Sisê köyü tarafına yeniden top atışları yapıldı.

Alanda yoğun hava hareketliliği yaşanırken, bölgeden şiddetli patlama ve silah sesleri duyuldu. Çatışma yaşanan alana yakın köylüler, askerlerin dışarı çıkmalarına izin vermediklerini kaydetti. Çatışmalarda şu ana kadar 2 askerin yaşamını yitirdiği öğrenildi. (ETHA)

Beştaş: Lice’den intikam alınmaya çalışılıyor

Lice için büyük çağrı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir