MLKP savaşçısı Çağdaş Mınbic operasyonunda ölümsüzleşti

MLKP Rojava örgütü, komünist savaşçı Sevda Çağdaş’ın (Raperin Dicle) Minbic hamlesi esnasında şehit düştüğünü duyurdu. Çağdaş’ın Minbiç’e giren ilk gruplarda yer aldığını belirten MLKP Rojava, “Sokak sokak süren çatışmalarla DAİŞ çetelerini püskürten güçlerimiz, katiller sürüsünü imha ederlerken, şehitler ve yaralılar pahasına, onur ve özgürlük bayrağımızı dalgalandırıyorlar. Özgürlük ve sosyalizm bayrağı tüm mevzilerde zaferle dalgalanacak. Bu Raperin yoldaşımıza ve tüm şehitlere sözümüzdür” dedi.

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Rojava Örgütü, Sevda Çağdaş (Raperin Dicle) isimli savaşçısının Minbic’i özgürleştirme hamlesi esnasında şehit düştüğünü açıkladı.

MLKP Rojava Örgütü’nden yapılan açıklamada, Sevda Çağdaş’ın dün Minbiç’in batı cephesinde en ön mevzilerde faşist DAİŞ çetelerine karşı savaşırken beraberindeki silah arkadaşlarıyla birlikte şehit düştüğü belirtildi. MLKP Rojava, “Sivaslı, Türk ve Alevi aileye mensup, bir komünist kadın olarak, özgürlük bayrağını en önde taşıyan Raperin yoldaşımız, Türklerin Tayyip Erdoğangiller gibi faşist, ırkçı ve katliamcılardan ibaret olmadığını göstererek, Türk halk onurunu da yükseltmiş, emekçi halklara, saflarının neresi olması gerektiğini pratiğiyle ortaya koymuştur” diye belirtti.

Minbic hamlesinin faşist DAİŞ çeteleri ve sömürgeci Türk devletinin yenilgisini hazırladığını kaydeden MLKP Rojava şunları kaydetti: “Hamlemiz, büyük bir kararlılık ve ataklıkla devam ediyor. Faşist DAİŞ çeteleri, kaleleri sayılan Minbiç’te sıkıştırılmış durumda ve gün geçtikçe güçlerimiz şehirde ilerlemeye devam ediyor. Faşist çeteler ve onların hamisi durumundaki sömürgeci Türk devleti yeniliyor. Faşist çeteler, bir çoğu zorla alıkonulan sivillerin arkasına saklanarak, bu ilerleyişi durdurmaya çalışırken, öncülüğünü QSD ve Minbiç Askeri Meclis’inin yaptığı özgürlük güçleri, şehitler ve yaralılar pahasına, yeni mevzileri, yeni alanları çetelerden temizleyerek ilerliyor. Parti güçlerimiz, başından itibaren bu hamle içerisinde, bölgedeki, Arap, Türkmen, Kürt ve diğer halkların özgürlüğü için, YPG/YPJ savaşçılarıyla birlikte yer alıyor. En ön mevzilerde savaşıyor.”

‘ŞEHİTLERİMİZ YOL GÖSTERİCİLERİMİZDİR’

Şehit Sevda Çağdaş ve beraberindeki savaşçıların, Batı cephesinden Minbiç’e giren ilk gruplar arasında yer aldığını belirten MLKP Rojava, “Sokak sokak süren çatışmalarla DAİŞ çetelerini püskürten güçlerimiz, katiller sürüsünü imha ederlerken, şehitler ve yaralılar pahasına, onur ve özgürlük bayrağımızı dalgalandırıyorlar. Onlar en önde yürüyenlerimiz olarak, yolumuzu aydınlatıyorlar” diye kaydetti.

‘PARTİMİZİN GÜLÜMSEYEN YÜZÜ’

MLKP Rojava Örgütü, şehit düşen komünist savaşçı Sevda Çağdaş’a ilişkin şunları kaydetti:

“Raperin Dicle (Sevda Çağdaş) yoldaşımız, tam 1 yıl önce geldiği Rojava topraklarında, devrime katılmanın, onun inşasında ve savunmasında rol almanın onurunu ve sevincini yaşadı. İnsan ve yoldaş sevgisiyle dolu, ortamların neşe kaynağı ve gülümseyen yüzü Raperin yoldaşımız, Şehit Serkan Taburunda savaşçı ve tim komutanı olarak görevler alırken, bir dönem Enternasyonal Özgürlük Taburuyla birlikte Siluk alanında ön cephe mevzilerinde kaldı.

Minbiç hamlesine de büyük bir gönüllülük ve istekle katılan yoldaşımız, bu süreçte, hem askeri hem de, ideolojik olarak, öncü bir rol oynadı. Halkların eşitliği ve kardeşliği perspektifinin, devrim ateşini büyütmenin ve kadın özgürlük bilincinin temsilcilerinden biri olarak, siperlerde, umudun ve yoldaşlığın güzel örneklerini yarattı.

6/7 EKİM DİRENİŞİNDEN MİNBİC’E UZANAN YOL

Başta Bakur Kürdistan olmak üzere, pek çok alanda, özgürlük ve sosyalizm mücadelesi yürüten, bunun için çeşitli kurumlarda görevler alan Raperin yoldaşımız, defalarca gözaltına alındı, tutuklandı, işkence gördü. Ancak o bütün bunlara kocaman yüreği ve sağlam duruşuyla direndi, boyun eğmedi. Tam tersine, daha ileri görevler aldı. Yoldaşlarının Sevê’si olarak, öne atıldı, kararlılıkla mücadelesini sürdürdü.

Kobanê, DAİŞ çetelerinin kuşatmasındayken, faşist AKP elebaşı Tayyip Erdoğan’ın ‘İşte Kobanê, düştü düşecek’ diye ellerini ovuşturduğu zamanlarda, Bakur Kürdistan sokaklarında eylemler yapan öncülerden biriydi Raperin yoldaş. 6/7 Ekim serhildan günlerinde, Amed’de, faşist devlet güçlerin silahlı saldırısına uğrayan Raperin yoldaşımız, burada göğsünden yaralandı. Ancak o umut yüklü duruşundan hiç vazgeçmedi, iyileşti, ayağa kalktı ve mücadeleye devam etti. Rahat hareket edecek hale geldikten sonra da, yüzünü devrim topraklarına, Rojava’ya çevirdi. Buralarda, devrimin savunulmasında ve inşasında görevler aldı.

Aynı zamanda bir kadın devrimi olan Rojava devrimine, partimizin kadın özgürlük mücadelesi perspektifiyle katılan Raperin yoldaşımız, bulunduğu her alanda bu bilincin öncülerinden biri oldu. Komünist kadın iradesini kendi yaşamında ve eyleminde ortaya koydu. Bu doğrultuda hem düşünsel hem de, pratik mücadeleler yürüttü.

Biriktirdikleri ve düşleriyle, Rojava devriminin ve Türkiye’deki özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin zaferi için dövüşmek onun en büyük mutluluğuydu. O, umut yüklü bir komünist kadın olarak, mutlu devrimciliğin zirvelerindeyken ölümsüzleşti. Onun coşkulu sevinci, mütevazı duruşu ve en önde olma iradesi yol göstericimiz olacak. Özgürlük ve sosyalizm bayrağı tüm mevzilerde zaferle dalgalanacak. Bu Raperin yoldaşımıza ve tüm şehitlere sözümüzdür. Raperin Dicle (Sevda Çağdaş) Ölümsüzdür!”

MLKP Rojava Örgütü şehit düşen savaşçısın sicil bilgileri şu şekilde açıkladı:

Adı-Soyadı: Sevda Çağdaş
Parti Adı: Raperin Dicle
Anne Adı: Fatma
Baba Adı: Halil
Doğum Yeri: Sivas/Hafik
Doğum Tarihi: 20 Nisan 1987
Rojava’ya Geliş Tarihi: Haziran 2015
Şehadet Tarihi: 25 Haziran 2016/Minbiç

Sevda Çağdaş (Raperin Dicle) : Kadın devrimine dokunmak için buradayım

Minbic’te şehit düşen MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş (Raperin Dicle), sicil görüntülerinde neden Rojava’da olduğunu açıklıyor: “Rojava devrimi kendimi yeni baştan yaratacağım bir devrim. bir kadın devrimi olan Rojava devriminde bulunmak. Buradaki devrime dokunmak için buradayım.”

ETHA’nın sicil bilgilerine ulaştığı Komünist kadın savaşçı Çağdaş, kimlik bilgilerini verdiği video kaydında, neden Rojava’da olduğunu ilişkin de görüşlerini dile getiriyor.

MLKP şehidi Çağdaş “Neden Rojava’dayım?” sorusuna ise şu şekilde yanıt veriyor:

“Rojava devrimi bir yeni şeyler öğreneceğim, kendimi yeni baştan yaratacağım ve bir çok şey aslında yapabileceğim bir devrim. Ben de bir devrimci kadın olarak, bir kadın devrimi olan Rojava devriminde bulunmak. Buradaki devrime dokunmak için buradayım. Ve burada olduğumdan dolayı da çok mutluyum. Ve tüm insanlara da çağrım mutlaka buraya gelmeliler, bu devrime dokunmalılar, burada olmalılar…”

 

 
2 thoughts on “MLKP savaşçısı Çağdaş Mınbic operasyonunda ölümsüzleşti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir