MLKP şehidi Sevda Çağdaş Gazi ve 1 Mayıs’ta anıldı

Minbic’i özgürleştirme operasyonunda yaşamını yitiren MLKP savaşcısı Sevda Çağdaş, Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi’nde anıldı. Anmalarda, “İdeallerini bayraklaştırıp elden ele zafere taşıyacağız” denildi.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Minbic’i özgürleştirme operasyonunda yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş’ı (Raperin Dicle) Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi’nde andı.

MLKP savaşçısı Çağdaş Mınbic operasyonunda ölümsüzleşti

‘YOLUN DAİMA YOLUMUZ OLACAKTIR’

sevda cagdas-anma-gazi-6

Gazi Mahallesi‘nde bulunan İsmet Paşa Caddesi üzerinde, Çağdaş’ın fotoğraflarının yer aldığı stand açan sosyalistler, halka yönelik yapılan konuşmalarda Sevda Çağdaş’ın (Raperin Dicle) mücadele hayatı hakkında bilgi verdi. Stantta Çağdaş için açılan anı defterine duygu ve düşüncelerini yazan sosyalistler, “Yolun daima yolumuz olacaktır. Sana sözümüz olsun” yazdı.

Çağdaş şahsında yapılan saygı duruşunun ardından, “Sevda Çağdaş (Raperin Dicle) ölümsüzdür” yazılı pankartı açan sosyalistler adına açıklama yapan SKM İstanbul İl Sözcüsü Pınar Türk, Çağdaş’ın 25 Haziran 2016’da kadın düşmanı DAİŞ’e karşı yürüttüğü mücadelede şehit düştüğünü kaydetti.

‘ÇAĞDAŞ DEVRİME İNANCIYLA YÜZÜNÜ ROJAVA’YA DÖNDÜ’

sevda cagdas-anma-gazi-1

Türk, “Seve yoldaşımız, bu tarihsel gerçeğin yolunda inançla ve inatla yürüyenlerden olduğunu canını feda ederek kanıtladı” dedi. Çağdaş’ın 6-7 Ekim serhildanında Kürt halkıyla direnirken faşizmin silahlı saldırısında yaralandığını hatırlatan Türk, “Fakat O, devrime ve özgürlüğe olan inancıyla ayağa kalktı ve yüzünü Rojava’ya döndü” dedi.

Çağdaş’ın konuşmalarını hatırlatan Türk, “Rojava devrimi kendimi yeni baştan yaratacağım bir devrim. Bir kadın devrimi olan Rojava devriminde bulunmak, buradaki devrime dokunmak için buradayım” şeklinde alıntılar yaptı.

sevda cagdas-anma-gazi-4

Çağdaş’ın Rojava devrimine iradesiyle güç kattığının altını çizen Türk, Çağdaş’ın duruşundan, Batı’daki kadınların geliştirdiği özsavunma iradesini Rojava kadın devriminde buluşturan iradesinden öğreneceklerini söyledi.

Açıklama, “Serkan’dan Sevda’ya umut dimdik ayakta”, “Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor”, “Sevda Çağdaş ölümsüzdür”, “Yaşasın Rojava kadın devrimimiz” sloganlarıyla sona erdi.

Sevda Çağdaş anısına SKM Sair Abay Lisesi karşısına “Sevda Çağdaş (Raperin Dicle) ölümsüzdür” pankartı asıldı.

‘YASEMİN’DEN SEVDA’YA UMUT DİMDİK AYAKTA’

sevda cagdas-anma-1 mayıs-1

1 Mayıs Mahallesi‘nde yapılan anmada “Sevda Çağdaş ölümsüzdür” pankartı açıldı. “Raperin Dicle ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Sevda Çağdaş ölümsüzdür”, “Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor”, “Yasemin’den Sevda’ya umut dimdik ayakta” sloganların atıldığı eyleme SODAP, Partizan, KÖZ, Akader, HDP katıldı. Pir Sultan Abdal Parkı’nda yapıldı eylemde konuşan SKM üyesi Ümmühan Özdemir, Çağdaş’ın uzun yıllar Kürdistan’da ESP saflarında yer alarak Parti Meclisi, SKM Kürdistan Genel Meclis Üyeliği ve Amed İl Yönetimi üyeliği görevlerini üstlendiğinin altını çizen Özdemir, “Defalarca gözaltına alındı. Tutuklandı ve işkenceden geçti. Ancak O, zindanlarda direniş destanları yazarak, boyun eğmeyerek her daim adım ileri atıldı” şeklinde konuştu.

Özdemir, “Devrimci yürüyüşünü Rojava’nın topraklarında sürdürmeyi tercih eden Sevda yoldaşımız, bizlere ve haklarımıza ve tüm dünya ezilenlerine, devrimciliğin sınır tanımaz ufku ve iradesinin zaferin en büyük güvencesi olduğunu bir kez daha gösterdi ve hatırlattı. O’nu unutmayacağız. İdeallerini bayraklaştırıp elden ele zafere dek taşıyacağız” diye belirtti.

Açıklamanın ardından ESP üyesi Sercan Genç tutuklu bulunduğu dönemde Sevda Çağdaş’ın kendisine yazdığı mektubu okudu.

Etkinlik sloganlarla sona erdi.

Sosyalistler bir inşaata “Komünist kadın savaşçı Raperin Dicle ölümsüzdür” yazılı pankart astı. (ETHA)

Sevda Çağdaş Ankara’da anıldı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir