Muhammed Şerif: AKP Filistin halkına yapılan zulmü onaylıyor

AKP iktidarının İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesini değerlendiren Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Şerif, AKP’nin İsrail ile anlaşmasının Filistin halkına yapılan zulümlerin onaylandığı anlamına geldiğini belirterek, “AKP’nin İsrail ile yakınlaşması aynı zamanda Filistin devriminin önünü kapatıyor. Bu yüzden AKP’yi kınıyoruz” dedi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Şerif, AKP iktidarının İsrail Devleti ile yakınlaşmasının Filistin halkına yapılan zulümlerin onaylandığı anlamına geldiğini söyledi. Şerif, “AKP’nin İsrail ile yakınlaşması aynı zamanda Filistin devriminin önünü kapatıyor. Bu yüzden AKP’yi kınıyoruz” dedi. Türkiye ve İsrail arasında yeniden normalleşen ilişkilere işaret eden Şerif, Türkiye’nin tavrına hem ilkesel hem de prensip gereği karşı olduklarını belirterek, “Bu bakımdan Türk yöneticilerin ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

‘AKP’nin İsrail ile kurduğu ilişkiler Filistin halkının yararına değildir’

AKP’nin İsrail ile kurduğu ilişkilerin Filistin halkının yararına düşünülemeyeceğine vurgu yapan Şerif, “Eski dönemlerde Türkiye halkları Filistin halkı ile kimi ilişkiler geliştiriyordu. Örgütleri ile belli dayanışmalar kısmen de yapıyordu. En azında bölge ülkelerden daha farklı bir yerde durma yaklaşımları olabiliyordu. Ama şimdi böylesi bir durum söz konusu değil. AKP’nin bugün İsrailler ile kurduğu ilişkiler asla Filistin halkının yararına değildir. Biz bunu kınıyoruz ve ret ediyoruz” ifadesinde bulundu.

Türkiye-İsrail anlaşması açıklanmayacak: Hamas mutabakatı gizli metinde

‘Kürt halkı ile Filistin halkı aynı kaderi paylaşıyor’

Filistin halkı ile Kürt halkının aynı kaderi paylaştığını söyleyen Şerif, yarım yüzyıldır Kürt ve Filistin halkının kendi haklarını kazanmak ve kendi kaderlerini tayin etmek için mücadele verdiğini söyledi. Şerif, “Bu iki halk uğraşları ile kendi geleceklerini belirlemeye çalışırken, gerek bölgede gerek bölgesel düzeyde büyük engeller ile karşılaşıyorlar. Ben de şunu çok iyi biliyorum ki Filistinler ile Kürtlerin kanı kurtuluş ve özgürlük adına birçok yerde birbirine karışmışlardır. Türkiye de bu iki halkın önünde engel olmaya devam ediyor” dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: İsrail bizim için önemli bir müttefik

‘Türk hükümeti Kürtlere zulüm ediyor’

AKP hükümetinin Kürt halkına karşı sürdürdüğü savaşı çok yakından izlediklerini belirten Şerif, yürütülen savaşı durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Şerif, “Türk hükümeti Kürtlere zulüm ediyor. Biz bunun farkındayız. Biz Kürt halkı ile dayanışmayı yükselteceğiz” diye konuştu.

‘Kürt halkı ile ilişkileri üst düzeye çıkaracağız’

Kürt halkı ile ilişkilerini daha da üst seviyeye çıkaracaklarının altını çizen Şerif, “Kürt halkının bu onurlu mücadelesini selamlıyorum. Ve arkadaşlarımızın da bu konuda daha güçlü bir çıkışla dayanışmayı yükselteceğimizi söylüyorum” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir