‘Suruç’a adalet gelirse ’77 1 Mayıs’ına da adalet gelir’

SGDF üyeleri “Suruç için adalet herkes için adalet kampanyası kapsamında 33 noktada gerçekleştirilecek eylemlerin 11’ncisini ’77 1 Mayıs katliamının gerçekleştirildiği Kazancı Yokuşu’nda gerçekleştirildi. Eylemde konuşan Okan Danacı, “Eğer Suruç’a adalet gelirse, kanlı 1 Mayıs ve diğer katliamlara da adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz'” dedi.

SGDF üyeleri “Suruç için adalet herkes için adalet kampanyası kapsamında 33 noktada gerçekleştirilecek eylemlerin 11’ncisini ’77 1 Mayıs katliamının gerçekleştirildiği Kazancı Yokuşu’nda gerçekleştirildi.

Eylemde “Suruç için adalet 1 mayıs 1977 için adalet” pankartı ve dövizleri taşındı. Eyleme DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı‘da katıldı. Saygılı eylemde yaptığı konuşmada, “Ölümü, yıkımı, inkarı, imhayı, çökertme ve göçertme planını tek yol, tek çare görenlere karşı ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ şiarıyla başlatılan adalet yürüyüşünüzü selamlıyorum” dedi. “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla ’77 1 Mayıs katliamında 1 Mayıs saldırısında şehit düşenler için Kazancı Yokuşu’nda olduklarını kaydeden Saygılı, adalete en çok işçi sınfının ihtiyacı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Kürt illerinden Kobanê ile dayanışmak, Kobanê’nin çocuklarıyla dayanışmak için yola çıkan sosyalist gençler ve sosyalitlerin Suruç’ta DAİŞ katliamıyla yüzyüze geldiğni hatırlatan Saygılı, “Bizler ve kamuoyu çok yakından biliyorki; DAİŞ’in bombalama eylemlerini organize eden siyasal güçleri biliyoruz hepimiz ve tanıyoruz” dedi.

Sosyalist gençlerin geçmişten bugüne uzanan faili meçhullerin, bombalamaların, öldürmelerin faillerinden hesap sormak ve adalet mücadelesini yükseltmek istediğini ifade eden Saygılı, adalet mücadelesi yürüten sosyalist gençlerle dayanışma çağrısı yaptı. Kanlı tarihle hesaplaşmanın halkın en önemli görevi olduğunu vurgulayan Saygılı, “Bugün doğanın ve insanlığın gerçek anlamda adalete ihtiyacı var. Bu adaleti kazanabiliriz. Bu savaşı bu yıkımı durdurabiliriz. Bu faili meçhullerin faillerini ortaya çıkarabiliriz. Bunun tek yolu dayanışma ve direnişten geçiyor” diye belirtti.

Saygılı’nın ardından basın açıklamasını SGD adına Okan Danacı okudu. Danacı, “20 Temmuz 2015 tarihinde, 33 düş yolcusunun, 33 genç yüreğin katledildiği Suruç katliamının üzerinden yaklaşık 11 ay geçmiş bulunuyor. Kobanê’yi yeniden inşa etmek için yola çıkanlar, çantasında umudu dolduranlar, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koşanlar Suruç’ta, Amara’da Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildi unutmuyoruz” dedi.

Suruç katliamının Saray ve AKP iktidarı ve DAİŞ çetesinin ortaklığıyla gerçekleştiğini vurgulayan Danacı, bu yüzden Suruç katliamının karartılmak istendiğini, sorumlularının yargılanmadığını, dava dosyasında en ufak bir adım ilerlemediğini ve belgelerin saklandığını söyledi. SGDF olarak yaşanan adaletsizliğe karşı “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla adalet mücadelesi verdiklerini ifade eden Danacı, ’77 1 Mayıs’ında Taksim Meydanı’nda 34 insanı katledenlerin açığa çıkarılması için Kazancı Yokuşu’nda olduklarını belirtti. Danacı, “‘77 1 Mayıs katliamı devletin göz göre göre işlediği bir katliamdır. O günden bu yana 1 Mayıs katliamıın üzeri örtülmeye, karartılmaya çalışılmaktadır” dedi. Danacı, “İşte bizler tam da bu yüzden ‘Suruç için adalet kanlı 1 Mayıs için adalet istiyoruz. Ve eğer Suruç’a adalet gelirse, kanlı 1 Mayıs ve diğer katliamlara da adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz‘” diye konuştu.

Eylem “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganıyla sona erdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir