SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirdi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ‘‘Demokratik ve sosyal Cumhuriyet’’ şiarıyla çağrısını yaptığı 2. olağan kongresini 25-26 Haziran tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirdi. Eşbaşkanlar Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz görevlerini Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya’ya bırakırken, Parti Meclisi de yenilendi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ‘‘Demokratik ve sosyal Cumhuriyet’’ şiarıyla çağrısını yaptığı 2. olağan kongresini 25-26 Haziran tarihlerinde Ankara’da TMMOB Teoman Öztürk Konferans salonunda  gerçekleştirdi. SYKP’nin Eşbaşkanları Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz görevlerini Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya’ya bırakırken, Parti Meclisi de yenilendi.

Kongreye HDP milletvekili ve HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP PM üyesi Ali Ürküt, Mahmut Çelik, Songül Erol Abdil, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, Emek Partisi MYK üyesi Fevzi Ayber, SGDF’den Özgen Saadet, Halkevleri’nden Mustafa Eberliköse, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, HDK Yürütme Kurulu üyesi Nuran Yılmaz, ÖDP’den Hasan Hayır ve YSGP’nden Çağdaş Küpeli katıldı.

Kongreye Türkiye dışından Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden  Muhammed Şerif, Lübnan Komünist Partisi’nden Habib Faris, Suriye Halkın İradesi Partisi’nden Selam El Şerif katıldı.

Divan Başkanlığı’nı Hikmet Sarıoğlu yaparken; divan üyelikleirni Cevdet Bakın, Deniz Kantar, Emek Kılınç, Mehmet Karabekmez yaptı.

Kongrenin açılış konuşmalarını Eşbaşkanlar Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz yaptı. Necla Kurul, AKP ve Saray’ın muhalif tüm canlılara yönelik saldırı içerisinde olduğunu belirterek, Türkiye ortamının zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Zorluklara karşı Türkiye’nin demokratik geleceği için mücadele etmek gerektiğinin altını çizen Kurul, Türkiye’deki tüm sol bileşenlerin faşizme karşı dik duruş sergilemesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylediği belirtilen “Bir iç savaş çıkarsa ezer geçeriz” sözlerini hatırlatan Kurul, “Erdoğan’ın küstahça halkların üzerine saldırdığını” vurguladı. Mevcut iktidarın halklara ölüm dayattığını ifade eden Kurul, saldırılara karşı ortak duruş ve birlik çağrısında bulundu.

Kongreye İsviçre’den bağlanan Eşbaşkan Tuncay Yılmaz, ‘‘Nerede olursak olalım sosyalist yeniden Kuruluş bayrağını yükseltmeye devam etmeliyiz’’ dedi. Tuncay Yılmaz, faşizmin adım adım örüldüğüne vurgu yaparak, faşizme karşı demokrasi cephesinin kurulmasının elzem olduğunu dile getirdi. Kürt Özgürlük Mücadelesini de selamlayan Yılmaz, “Kürtlerin yanındayız demek ile başarıya ulaşılmaz. Kürtler ile birlikte faşizme karşı savaşılmalı ve mücadele edilmeli. Kürt hareketinin Kürdistan’da yarattığı direnişi ve örgütlüğü bütün Türkiye’ye yaymalıyız. Tarihte yıkılmamış bir diktatör, gömülmedik kral yok. Ama siz yıkmazsanız yıkılmazlar.” dedi. Tuncay Yılmaz, faşizmle mücadele için sosyalist örgütler arasında kurulacak olan bir ‘Sosyalist Koordinasyon’ kurulması da elzem olduğunu belirtti.

Daha sonra da kısa birer konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko Türkiye’deki işçi ve emekçilerin içerisinde oldukları hayat zorluklarına değinerek, ‘‘SYKP ile birlikte mücadele etmek DİSK’e onur vermektedir.’’ dedi. Kani Beko’nun ardından KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse de bir konuşma yaptı.

Kongreye, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi adına katılan Muhammed Şerif, ‘‘Kongrenizin sadece SYKP için değil tüm bölge halkları için önemli olduğunu düşünüyoruz.’’ dedi.  Suriye Halkın İradesi Partisi adına katılan Selam el Şerif, ‘‘Ülkemizin bu bunalıma girmesinde ne yazık ki Türkiye yönetiminin çok büyük rolü olmuştur. Ülkemize yönelik saldırıların bölgenin bütünü yeniden dizayn edecek bir saldırı olduğunun bilincindeyiz. Geleceklerini belirlemek için bölge halkları beraber hareket etmeli. Kürtler kendi kaderlerini belirleme hakkına sahiptir.’’

Kongrede parti meclisinin faaliyet raporu ve mali raporu ibra edildi. Kongrede önümüzdeki iki yıllık döneme ilişkin karar tasarıları görüşüldü.

SYKP-kongre-2

Son oturumunda yeni eşbaşkanlar ve parti meclisi seçildi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin Eşbaşkanlığı’na Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya seçildi.  

Yeni seçilen eşbaşkan Tülay Hatimoğulları, ‘‘Bir önceki parti meclisine, ve eşbaşkanlarımıza, kongremize bize bu görevi layık gördüğü için teşekkür ederiz. Çok zor bir dönemde bu görevi aldık. Bu dönemde daha da sıkılaşmaya, daha da militanlaşmaya ihtiyacımız olacak. Kongremizdeki coşkudan buna layık bir mücadele yürüteceğimizi düşünüyorum. Yaşasın devrim ve sosyalizm’’ dedi.

Yeni seçilen eşbaşkan Ahmet Kaya, ‘‘Görevi bize teslim eden Tuncay Yılmaz ve Nejla Kurul’a teşekkür ederim. Parti Meclisi’nin oluşması için emek sarf eden Mutabakat Komisyonu’na da teşekkür ederim. Yeni dönemde görev alan tüm yoldaşlarımıza başarılar dilerim. Partimizde önümüzdeki dönemi karşılayacak gücü görüyorum. Önümüzdeki dönemde örgütlülüğümüzü güçlendireceğiz. Mücadelemizi yükselteceğiz.” dedi.

Parti Meclisi Mutabakatla ve blok listeyle seçilen parti meclisi ise şöyle:

Ali Özgür
Aysel Güzel (F)
Ayşe Çolak
Barış Akpolat (f)
Bereket Kar
Berfin Özgü Köse  (f)
Cavit Uğur
Çetin Ak
Deniz Çamur
Deniz Tuncel
Dilan Yücel
Emek Kılınç
Erkin Başer
Ezgi Ekizce
Fatma Tuğcu
Fatoş Bayındır
Feray Mertğlu (f)
Göksel Ilgın
Gülnihal Koç
Gülseren Pusatlıoğlu
Halit Elçi
Hasan Özgür
Hayri Sucu
Hikmet Sarıooğlu
Hülya Kavuk
Hüseyin şenol
Isa can Artar
İlhan Turan Yıldırım
İlkay Kara(f)
Kaan Şen
Kadır Akın (f)
Kadir Selamet  (f)
Kardelen Taş
Kenan Kalyon
Levent Topaloğlu
Mahir Gecikligün
Mehmet Ali Gülşen
Mehmet Ayan
Mehmet Kanalp
Melda Arslan
Muhsin Dalfidan
Murat Yeni
Mustafa Durmuş (f)
Mustafa Göğüş
Mustafa Şener (f)
Nejla Kurul (f)
Nergiz özdemir
Nilgün Yılmaz
Nurhan karamercan
Onur Arpaçukuru (f)
Ömer Öztürk
Özlem Bayat
Özlem Tolu (f)
Pınar Kürtoğlu
Roza Kahya
Ruşen Baysal
Safiye Papilla
Sait Demir (f)
Sandra Nalbant  (f)
Sevgi Kurtdere
Şaziye Köse
Tuğçe Kızıldemir
Ulaşcan Kurt
Uygar Ongunyurt
Yelda Şahin
Yılmaz Yücel (f)
Yusuf Zihni Alan
Zeki Alaca (f)
Zeynep Kalaç

Yedek PM:

Arif İyidoğan

Gökay Işık

Vahit Güzel

Vakkas Kılınç

Yiğit Yirmibeş

Merkez Disiplin Kurulu:

Ali Genç

Derya Can

Dilber arslan

Ercan kavukoğlu

Gürşenay dalveren

Saffet Toprak

Yaşar turgay

Yedek:

Hasan Akın

SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirildi

 

 

SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirildi

 

 

SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirildi

 

 

SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirildi

 

 

SYKP, ‘Demokratik ve Sosyal Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla 2. kongresini gerçekleştirildi

(SiyasiHaber)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir