Yüksekdağ: Avrupa muhalefetinden daha güçlü bir ses çıkmalı

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, İtalya’da PRC tarafından düzenlenen festivalin konuğu oldu. Avrupada’ki muhalif hareketlere HDP ile daha aktif dayanışma çağrısı yapan Yüksekdağ, dokunulmazlıklıkların kaldırılması konusunda Avrupa’dan güçlü bir ses çıkmadığını belirtti. AP Milletvekili Forenza, her HDP’li vekil için bir kardeş AP milletvekili çalışması başlattıklarını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İtalya’da her yıl Haziran ayının son haftasında, Partito Rifondazione Comunista (PRC) tarafından düzenlenen festivalin konuğu oldu.

Türkiye ve Kürdistan’da süren Saray cuntası karşı direnişe destek temasıyla düzenlenen bu yılki festivalin konuşmacıları arasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve PRC Genel Başkanı Paolo Ferrero, Avrupa Parlamentosu Milletvekili, GUE/NGL Grubu Üyesi Eleonora Forenza ile Senatör Giovenna Capelli yer aldı.

‘AVRUPA’DAN DAHA GÜÇLÜ BİR SES ÇIKMALI’

Yaklaşık 400 kişinin katıldığı panelde konuşan Yüksekdağ, Türkiye’de 7 Haziran seçimleri sonrasında Saray’ın talimatıyla başlatılan savaş sürecine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin AKP/Saray rejimine ile ilişkilerinde bir çok hata bulunduğunu belirten Yüksekdağ, “En başta göçmenlerle ilgili anlaşma gayri insani, ve milyonlarca insanın Avrupa ile Erdoğan arasında pazarlık konusu yapıldı” dedi. Avrupa’nın ilkeler üzerinden değil çıkarlar üzerinden yürüttüğü politikanın artık sürdürülemez olduğunu belirten Yüksekdağ. İngiltere’de yapılan referandum sonuçlarını hatırlattı, “Bugünkü durumun en güzel örneği gösterdi” dedi.

Avrupada’ki muhalif hareketlerin HDP ile daha aktif dayanışma içerisinde olması gerektiğini belirten Yüksekdağ, HDP vekillerin dokunulmazlıklıkların kaldırılmasına Avrupa’dan hala güçlü bir ses çıkmadığını belirtti. Yüksekdağ konuşmasının devamında HDP çalışmaları hakkında bilgi verdi.

‘KARDEŞ MİLLETVEKİLİ ÇALIŞMASI BAŞLATTIK’

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Forenza, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hemen ardından Avrupa Parlamentosu’ndan 60 milletvekilinin Türkiye’yi kınayan bir bildiri yayınladıklarını söyledi. Dokunulmazlıkları kaldırılan her vekilin durumunun takip etmek için her HDP milletvekili için bir kardeş Avrupa Parlamentosu milletvekili çalışması başlattıklarını belirten Forenza, “Böylece süreci daha yakından ve detaylı takip edebileceğiz” dedi.

‘HDP MODELİ İTALYA İÇİN DE ÖRNEK’

PRC Genel Başkanı Ferrero da AKP/Saray rejiminin Kürt illerinde yürüttüğü kirli savaşı kınadığını söyledi, Kürdistan’da devam eden savaşın nedenlerinden birinin de kendilerinin yeteri kadar destek verememeleri olduğunu kaydetti. HDP’ye yönelik baskılara dikkat çekmek için Figen Yüksekdağ’ı davet ettiklerini kaydeden Ferrero, pazartesi günü parlamentoda bir basın açıklaması yapılacağını da duyurdu. HDP/HDK modelini uzun süredir incelediklerini belirten Ferrero, başarılı sonuçlarının Türkiye’de gözle görülür hale geldiğini ve benzer çalışmaları İtalya’da da tartıştıracaklarını belirtti.

Senatör Capelli de Türkiye’de yaşanan baskı rejimine İtalyan hükümetinin sessiz kalmasını kabul edilemeyeceğini kaydetti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir